Koncert z cyklu KORZENIE

Udostępnij:

Wspólnie działamy na rzecz Europy sprzyjającej integracji społecznej.

Zapraszamy na koncert, który przybliża nuty, nastoje i wartości, odległych dla nas kultur.
Scena Teatru KTO. 22 października 2021 roku, godzina 19.00

Stefan Mladenovic Orchestra
Teresa Mirga i Zespół Kałe Bała

Stefan Mladenovic Orchestra to serbski brass band, który wielokrotnie otrzymywał prestiżową nagrodę Złotej Trąby, na największym na świecie festiwalu trąbki w Guczy. Pochodzą z miasta Vranje w południowo-wschodniej Serbii, blisko granicy z Kosowem, Macedonią i Bułgarią.

Rodzinna orkiestra została założona jeszcze w latach 20-tych XX w. przez prapradziadka Stefana, który nazywał się Fejza Bakić. W latach 30-tych, naturalną koleją rzeczy została przejęta przez jego syna Bakije Bakića uważanego za jedną z największych legend serbskiej trąbki. Był zaledwie nastolatkiem, gdy objął kierowanie orkiestrą i prowadził ją przez ponad pół wieku odnosząc niespotykane w owym czasie sukcesy. Trzy raz zdobył tytuł „Najlepszego Trębacza” w Guczy i uzyskał tytuł „Mistrza Trąbki”. Zmarł w 1989 r., a w każdą rocznicę odbywa się festiwal jego imienia we Vranje. W 2006 roku wzniesiono ku jego czci pomnik w jego rodzinnym mieście Gornja Carsija.

Stefan Mladenović, obecny lider orkiestry, przyszedł na świat w 1991 roku i dosłownie dorastał z trąbką w ręku. Od chwili przejęcia orkiestry w 2018 roku, Stefan konsekwentnie ją modernizuje, z szacunkiem dla wielopokoleniowej tradycji.

Teresa Mirga to cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, a jednocześnie założycielka i liderka Zespołu Kałe Bała. W swoich twórczych poszukiwaniach, inspirowała się różnymi stylami i repertuarami oraz głęboko zakorzenioną świadomością rodowej tradycji muzycznej. A efekt stanowi unikatowa synteza, która pozwoliła na stworzenie własnego oryginalnego stylu.

Obok utworów autorstwa Teresy Mirgi i melodii Romów węgierskich, zespół wykonuje także pieśni należące do romskich tradycji muzycznych Słowacji, Półwyspu Bałkańskiego oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych, jak i nowych interpretacjach. Innymi słowy, muzycy Kałe Bałe przywołują najstarsze i zapomniane już melodie oraz ożywiają magiczny świat Bergitka Roma, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.

Bilety dostępne TUTAJ

Koncert organizowany jest w ramach projektu Cztery Odcienie Teatru.
Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

[FM_form id="1"]
Skip to content