Klub Twórczych Odkryć – rozmowa z Jolą Kogut, pomysłodawczynią warsztatów dla dzieci w Teatrze KTO

Udostępnij:
fot. Julian Gądek

W każdą niedzielę o g. 11.00 serdecznie zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do Klubu Twórczych Odkryć.

 

O nietypowych warsztatach w Teatrze KTO, z Jolą Kogut – pomysłodawczynią i prowadzącą – rozmawia   Marta Gebhardt.

 

Marta Gebhardt: Jolu, Twoja grupa na spotkaniach Klubu Twórczych Odkryć zajmuje się szukaniem odpowiedzi na pytanie: co czuje umysł? Jak się do tego zabieracie?

Jola Kogut: Może zacznę od tego, że tak jak w roku ubiegłym zapraszam na spotkania zarówno dorosłych, jak i dzieci. Tyle tyko, że zaproszenie kieruję do dzieci starszych, od 7 roku życia.

 

Teatr KTO: Młodsze dzieci (4-6 lat) spotykają się również w Klubie Twórczych Odkryć co drugą niedzielę z Moniką Kiwak na warsztatach „Co czuje ciało?”

 

Marta Gebhardt: Jakie motto w tym roku będzie wam towarzyszyło?

Jola Kogut: Kreuj / Twórz / Odkrywaj. Zapraszam do wspólnego kreowania twórczej przestrzeni rozmowy i bardzo chcę, aby każdy poczuł się współtwórcą tego, co się między nami wydarzy.

 

Marta Gebhardt: Brzmi trochę zagadkowo?

Jola Kogut: Może tak. Ale tajemnicą naszych spotkań nie jest ani temat ani efektowne motto – to są tylko narzędzia. Tajemnicą  jest wspólne działanie dorosłych i dzieci – na równych prawach.

 

Marta Gebhardt: Tylko czy dorośli mogą się dobrze bawić na takich spotkaniach?

Jola Kogut: Oczywiście, tylko na chwilę muszą wyjść z swojej roli i pozwolić sobie na bycie tu i teraz. Na słuchanie bez oceniania, mówienie nawet jak się nie jest czegoś pewnym, rysowanie, tańczenie i co tam nam jeszcze przyjdzie do głowy. Musimy tylko chcieć być ze sobą.

 

Marta Gebhardt: A wszystko będzie się działo wokół tego nadrzędnego pytania: co czuje umysł?

Jola Kogut: Tak, ale szukając odpowiedzi na to pytanie będziemy angażować całe ciało, wszystkie zmysły i emocje. Zaczynamy od pytania: co czuje umysł? Ale najpierw musimy się zastanowić: czym jest umysł? Czym jest myślenie? Czy aby myśleć trzeba być odważnym? Co to są zmysły? Czy słowa można powąchać a dźwięki zobaczyć? Po co nam są emocje? Czy musimy być zawsze radośni? Czy smutek jest do czegoś potrzebny? Czy strachu trzeba się bać?

A to przecież nie wszystkie pytania, które mogą stanąć nam na drodze. Może się też zdarzyć, że odpowiedzi będą krążyć po bezdrożach naszych dociekań. A może znajdziemy na nie tylko jedną odpowiedź. Ale właśnie dlatego jest to, takie ciekawe.

 

Marta Gebhardt: To powiedzmy raz jeszcze: do kogo adresujemy spotkania?

Jola Kogut: Do wszystkich, którzy szukają i nie boją się wyprawy w nieznane. Bo dociekania są wyprawą bez mapy i kompasu. Możemy wspólnie odkryć nowe lądy, ale możemy też utknąć na mieliźnie. Dlatego spotkania są dla odważnych – dorosłych i dzieci. Przyjdźcie do Teatru KTO i bądźcie współtwórcami spotkań klubowych, podczas których będziemy kreować przestrzeń rozmowy, przeżywać wspólnie niepowtarzalne chwile twórczych aktywności, a także odkrywać moc słowa, zabawy i radość bycia razem. Zapraszam dorosłych z dziećmi od 7 do 10 roku życia. Ale mogą przyjść również dzieci starsze, jeśli zechcą tylko do nas dołączyć.  Podkreślam, że dorośli którzy przyjdą z dziećmi – rodzice, dziadkowie czy babcie lub nianie – na czas spotkania wychodzą ze swoich ról i dołączają do wspólnej zabawy. To jest warunek konieczny.

 

Marta Gebhardt: Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić do śledzenia naszego kalendarza spotkań. Do zobaczenia w Teatrze KTO.

Jola Kogut: Do zobaczenia. Już nie mogę doczekać się każdego spotkania. Serdecznie zapraszam!

 

Więcej informacji o Joli Kogut, pomysłodawczyni Klubu Twórczych Odkryć można znaleźć >>> tutaj

 

fot. Julian Gądek

 

fot. Julian Gądek

 

fot. Julian Gądek
[FM_form id="1"]
Skip to content