Ja, Mussolini!

5.09: 14.00, 19.00 Kraków | Rynek Główny

Fot. Javier Encinas

To poruszające przedstawienie, które jest czymś więcej, niż zwykłą klaunadą. Wcielając się w postać włoskiego przywódcy i twórcy faszyzmu Benito Mussoliniego, Leo Bassi w przewrotny sposób łączy żart i głęboką refleksję nad współczesnymi radykalizmami i politycznymi manipulacjami, przed którymi, jego zdaniem, należy bronić się z całych sił. Jak? Oddajmy głos samemu artyście:


Czyż można wyśmiać faszyzm lepiej, niż poprzez jego twórcę? Faszyzm potrzebuje ludzi stłamszonych i zastraszonych, ale my, klauni, jesteśmy na pierwszej linii walki, stosując śmiech jako antidotum na ideologię przemocy.

Leo Bassi | Hiszpania

Włoski klaun, komik, prezenter i aktor urodzony w Nowym Jorku w 1952 roku. Pochodzi z włosko-angielsko-francuskiej rodziny o długich cyrkowych tradycjach – jego ojciec był w Stanach Zjednoczonych znanym żonglerem. Leo Bassi występował początkowo wraz z ojcem i ciotką w Bassi Trio. Następnie rozpoczął karierę solową, podróżując i występując na całym świecie. Sam określa siebie mianem błazna. Wyróżnia się wyrazistymi poglądami: jest krytyczny wobec kapitalizmu, wszelkiej ideologii i instytucji państwowych. „Uczono mnie, że klaun powinien stać po stronie klasy niższej i uboższej, jasno i głośno wyrażać to, co myślą zwykli ludzie” – mówi. W swoich spektaklach odwołuje się do współczesności, często krytykując i wyśmiewając niesprawiedliwość społeczną i hipokryzję polityków.

Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Leo Bassi

Czas trwania: 70’

[FM_form id="1"]
Skip to content