CINEMA THEATRE w Teatrze KTO Online

Udostępnij:

W najbliższą sobotę, 17 kwietnia, zapraszamy Państwa do teatralnego starego kina na filmową wersję spektaklu Zbigniewa Szumskiego i Adolfa Weltschka Cinema.

W marcu 1993 roku, w dwa miesiące po premierze, wyruszyliśmy w pierwszą teatralną podróż poza europejski kontynent – na FIA International Festival of the Arts w San José (Kostaryka). Tak po festiwalowych prezentacjach pisał w La Nation Andreas Saenz:

„Spektakl jest prawdziwym wyczynem konceptualnym, muzyczną syntezą teorii montażu filmowego, przedstawioną z niezwykłym tempem i wyczuciem rytmu. Tłumnie zgromadzeni widzowie uczestniczyli w znakomitej zabawie nagradzając artystów długotrwałą owacją na stojąco”

Muzyczne tło Cinemy stanowiła kompilacja najsłynniejszych filmowych kompozycji m.in. z Piosenki deszczowej czy Amerykanina w Paryżu, a przedstawienie pełne było odniesień do filmowych figur i symboli.

Pretekstem do przełożenia spektaklu teatralnego, czerpiącego z filmowych inspiracji, na język filmu, był jubileusz 100-lecia kina.

W 1995 roku dwaj znakomici filmowcy reżyser Jerzy Ridan i operator Andrzej Jeziorek zabrali nas w fascynującą przygodę z pogranicza teatralnego i filmowego świata. Zdjęcia kręciliśmy m.in. w legendarnych stylowych wnętrzach kawiarni Jama Michalika, w Teatrze Bagatela oraz w ogromnej, nieistniejącej już studenckiej kuchni w podziemiach głównego budynku AGH. Muzykę do filmu skomponował Józef Rychlik.

CINEMA THEATRE – film inspirowany spektaklem teatru KTO Cinema zdobył Nagrodę Publiczności na festiwalu w Berkeley (USA).

Zapraszamy na kanał Teatru KTO na YouTube w sobotę, 17 kwietnia, o godz. 18.00 (dostęp do północy).

[FM_form id="1"]
Skip to content