KTO w podróży

Rococó Bananas - Los Excentricos (Katalonia/Hiszpania i Francja)

opis


Nagrody: Hiszpańska Nagroda Kulturalna 2011 w kategorii cyrk, Nagroda za najlepszy komiczny spektakl cyrkowy 2010 (przyznawana przez czasopismo Zirkolika, propagujace Sztukę Cyrkową), Nagroda "Sabatot Alegre de la Setmana del Pallasso" 2009 w Castellar del Vallès za artystyczną i profesjonalną karierę trio Los Excentricos i za wysoką jakość ich spektaklu Rococo Bananas

Rococo Bananas to przedstawienie muzycznych klaunów, którzy kontynuują wielkie tradycje baroku i ekscentrycznej komedii sytuacyjnej typu slapstick, a tempo w jakim żonglują, wykonują swoje fikołki i gagi oraz rozbijają talerze tworzy szalony rytm. Ich humor wydziela delikatny urok w kontekście ich złego zachowania, zabawy surrealizmem i nieprawdopodobnych sztuczek, które następują jedna po drugiej. Muzyka jest istotną bazą przedstawienia. Jest tam drewniane pianino pełne niespodzianek oraz instrumenty tak dziwaczne jak kontrabas-mop, muzyczne palce, bandoneon, ukulele, grająca piła i kilka harmonii. Rococo Bananas zanurzają nas w świecie absurdu i surrealizmu, gdzie we wszystkim pierwszeństwo ma śmiech.

premiera 2008
czas trwania 70 minut

Trailer spektaklu

---

Jest ich troje: Marcelina, Sylwester i Zaza. Francuzi i Hiszpanie, ale to nie ma znaczenia, bo ich ojczyzną jest Ziemia. Europa, Kanada, Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia - Los Excentricos wędrują ze swoimi przedstawieniami po starym i po nowym kontynencie od ponad 20 lat. Ci muzycy, żonglerzy i komedianci tworzą niezwykłe trio, które, korzystając ze środków tradycyjnych, innowacyjnych, poetyckich i surrealistycznych, nadaje sztuce klaunady nowe perspektywy, tworząc mieszankę klasycyzmu i modernizmu.

Strona internetowa teatru

 

krytyka

Guy Greder, Les Dernières Nouvelles d’Alsace, Théâtre Le Triangle Huningue:
Występ klaunów to sprawa delikatnej natury. Pomiędzy bałaganem a sztukę przesadnej gry, która opowiada historię, zabawną lub nie, jest delikatna granica. Grupa klaunów Los Excentricos celuje w tej grze. Balansujące zawsze na krawędzi przedstawienie jest zaplanowane co do milimetra. Oglądanie Marceliny, Sylwestra i Zazy, którzy tworzą trio Los Excentricos to czysta przyjemność (...)

GM. DNA Dernières Nouvelles d’Alsace, Théâtre Le Triangle Huningue:
Nie do końca zakorzenione w tradycyjnym cyrku ale też nie w pełni zintegrowane z nowym cyrkiem, francusko-katalońskie trio Los Excentricos generowało wybuchy śmiechu w ponadczasowym spektaklu Rococo Bananas.
Przez cały czas trwania przedstawienia, Marcelina, Sylwester i Zaza mnożą swoje numery w gorączkowym tempie. Klauni triumfują dzięki gagom pełnym błyskotliwej prostoty, którym towarzyszy muzyka wykonywana na żywo. Żonglują i grają, kreując śmieszne sytuacje … wirtuozeria!


realizacja

scenariusz: Marceline
scenografia i efekty: Sylvestre and Ventura & Hosta Cartrons
kierownictwo muzyczne: Zaza
projekt świateł i dźwięku: Alexandre Barthes
kostiumy: Sessé Muñoz

występują: Marceline (Marceline Kahn), Sylvestre (Josep Ventura), Zaza (Didier Armbruster)

 

Festiwal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie