Othello - Teatrul Tony Bulandra, Romania

opis

Głównym przesłaniem dramatu Williama Szekspira „Otello”, wystawionego w Teatrze im. Tony’ego Bulandry w interpretacji armeńskiego reżysera Surena Shahverdyana, jest destruktywna rola zazdrości w życiu człowieka. Jak mówi  Shahverdyan, kiedy smutek wymyka się spod kontroli, miłość może przemienić się w nienawiść, która doprowadzi wszystkich do tragicznego końca. W czasach współczesnych ten tragiczny szekspirowski bohater, który stracił wiarę w ludzi na skutek kłamstw, skłania nas do refleksji na temat ludzkiej natury i naszych emocji. Pomaga też zrozumieć istotę życia dla miłości, w odróżnieniu od śmierci z miłości, kiedy to miłość staje się powodem destrukcji wokół nas.

Założony w 2002 roku Teatr im. Tony’ego Bulandry w Targoviste to dynamiczna scena repertuarowa, na której powstaje dziewięć premier rocznie. Pojmując sztukę jako życiowe źródło piękna, zespół korzysta z dramaturgii i form teatralnych, w których istotną rolę odgrywają relacje pomiędzy profanum i sacrum. Młodzi artyści tworzą tu teatr dla młodej publiczności, a poprzez uważny dobór tematów, istotnych we współczesnym kontekście społecznym, wypełniają również misję teatru publicznego. Zespół wielokrotnie prezentował swoje spektakle na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Jednocześnie od wielu lat organizuje własny międzynarodowy festiwal sztuk performatywnych o nazwie BABEL, który miał już siedem edycji z udziałem wykonawców z wielu krajów świata.

Spektakl z polskimi napisami. Bezpłatne wejściówki do odbioru w InfoKraków ul. św. Jana 2 (od 30 VI) oraz w punkcie informacyjnym 30. ULICY, namiot w Rynku Głównym (od 5 VII)

07.07 g. 19.00 PWST (Scena im. St. Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 22)

Premiera: 05.2016, Kraków
Scenariusz: Valeriu Andriuță według W. Szekspira after W. Shakespeare
Reżyseria: Suren Shahverdyan
Ruch sceniczny: Daniela Rotari
Scenografia i kostiumy: Mc Ranin și Raluca Frățiloiu
Wykonawcy: Liviu Cheloiu, Andrada Fuscaș, Mircea Silaghi, Ela Ionescu, Daniel Nuță, Camelia Pintilie, Radu Câmpean


www.tonybulandra.ro

kto w internecie