KTO w podróży

Nit Màgica (Magiczna Noc) - Xarxa Teatre (Hiszpania)

opis


Parada teatralna

Zespół Xarxa Teatre przenosi widzów do popularnych fiest Walencji z tradycyjną pirotechniką, muzyką i ognistymi bykami pośrodku sceny. Widowisko angażuje widzów, którzy stają się aktorami spektaklu uważanego za jedno z najbardziej interaktywnych przedstawień współczesnego teatru ulicznego. Diabły i muzycy zapraszają publiczność do tańca pod strumieniami iskier w oczyszczającym rytuale, gdzie każdy uczestniczy w hołdzie składanym fieście. Spektakl doświadczany jest wszystkimi pięcioma zmysłami.

premiera 1986
czas trwania około 60 minut

Trailer spektaklu
Skrót jednej z prezentacji

---

Xarxa Teatre powstał w 1983 roku w Vila-real (Castellón) i od tej pory nieprzerwanie się rozwija. Ponieważ w regionie Pais Valenciano nie było żadnej stabilnej infrastruktury teatralnej, we wczesnych latach działalności reżyserzy teatru Xarxa zdecydowali się wystawiać spektakle na ulicy. Na przestrzeni wszystkich lat działalności zespołu, jego dyrektorzy Manuel V. Vilanova i Leandre Ll. Escamilla, nigdy nie odwrócili się od swoich korzeni i dzięki temu Xarxa Teatre stał się jednym z najbardziej oryginalnych wielkoformatowych teatrów ulicznych na świecie. Głowne tematy dzieł tworzonych przez zespół wywodzą się z inspiracji popularną kulturą Walencji i regionu śródziemnomorskiego. Xarxa umiejętnie zanurza się w te tradycje, nadając im współczesny kontekst i uniwersalny charakter. Spektakle wywołują entuzjastyczne reakcji publiczności, która rozpoznaje prezentowaną w nich rzeczywistość i szczególny styl życia.
Spektakle teatru Xarxa stymulują publiczność, oddziaływując na wszystkie zmysły (zapach fajerwerków, siła obrazów, rytm muzyki ...). Każde doświadczenie jest unikatowe; każdy widz czerpie radość z przedstawienia we własny szczególny sposób.
Zespół pracuje konsekwentnie nad swoim własnym językiem teatralnym, gdzie gest jest wsparty innymi elementami, takimi jak muzyka, pirotechnika i efekty świetlne. Takie podejście uwalnia spektakl od tekstu mówionego, co oznacza, że Xarxa może wystawiać swoje przedstawienia w dowolnym miejscu na świecie i czyni je idealnymi dla dużej publiczności.
Pirotechnika to coś więcej niż tylko dodatek do wizualnej atrakcyjności przedstawienia; pomaga w narracji opowieści, niezależnie od tego czy widz znajduje się nagle w Walencji podczas tradycyjnej fiesty czy też pośrodku burzy na pełnym morzu. Prasa nazwała artystów teatru Xarxa rzeźbiarzami ognia – i nie bez przyczyny.    
Teatr Xarxa wprowadza do spektakli z dobrym skutkiem nowe technologie. Wszystkie urządzenia techniczne dzisiejszego teatry (projektory wielkoformatowe, dźwigi, wielkie struktury przestrzenne, itp.) pozwalają zespołowi sprostać wszelkim wyzwaniom artystycznym.

Strona internetowa teatru
Fanpage teatru

 

krytyka

Le Télégramme, Francja:
Dlaczego spektakl musi się już kończyć? Tysiące ludzi, którzy wzięli wczoraj udział w szalonym przedstawieniu teatru Xarxa, porozumiewając się z tymi mistrzami ognia i idąc krok w krok za ich porywającym spektaklem, wolałoby przedłużyć choć trochę tą MAGICZNĄ NOC. To co się stało około północy po wspaniałym finale przekracza granice rozsądku. Owacje publiczności na placu Allende wspięły się tak wysoko jak fajerwerki Xarxy. Daliśmy im bez wahania uczciwy i hojny aplauz. Musieliśmy ich nawet prosić o wychodzenie na scenę kilka razy!

Jornal do comercio, Portugalia:
Jeden z największych sukcesów w historii festiwalu F.I.T.E.I (Międzynarodowego Festiwalu Teatru Iberyjskiego)

Turbulences, Lyon, Francja:
Szalona, twórcza, wspaniała, olśniewająca i zabawna Magiczna Noc

Diario de Extremadura, Hiszpania:
Ich działanie ma bardzo niewiele, albo i nic, wspólnego z teatrem akademickim. Ich motto to "alternatywna kultura ludu". Aktorzy i publiczność, publicznośc i aktorzy, biorą udział w grze, gdzie nie ma wygranych i przegranych. Wszyscy są częścią tej samej rewolucji: fiesty. Fiesta nigdy nie zginie. Nikt nie powstrzyma zmysłowości i otwartej lubieżności fiesty, fiesty każdego z nas.

 

realizacja

autor: Vicent Marti Xar
reżyseria: Manuel V. Vilanova Guinot i Leandre L. Escamilla Marti

występują: Xavi Clausell, Victor Clemente, Ferran Navarro, Joan Ninot, Samuel Parejo, Jaume Gozalbes, Toni Vidal, Carlos Albero, Salvador Pellicer, Leandre Escamilla, Joan Igual, Pasqual Arrufat

 

Przy wsparciu

 

Festiwal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie