Fahrenheit – Ara Pacis - Xarxa Teatre

opis

„Ara Pacis” to świątynie wznoszone przez starożytnych Rzymian na cześć pokoju w celu wybłagania u bogów długich okresów spokojnej egzystencji bez agresji i wojen. Niestety świątynie te zostały zniszczone w wyniku kolejnych wojen i braku tolerancji religijnej. Ich los odzwierciedla tragiczną dychotomię pragnienia pokoju i instynktu agresji, która towarzyszy ludzkości od wieków. Teatr Xarxa ukazuje sielską wiejską społeczność, która ginie w konfrontacji z furią agresji. Spektakl oddaje też hołd dziełom sztuki, które uchwyciły potworności wojny i tym samym staje się wezwaniem do pokoju, radości i tolerancji.

Wydaję się, że społeczeństwo zachodu traci dziś swoje wartości i zasady, a wokół nas coraz częściej słychać bębny wojny. Dlatego też Teatr Xarxa sięgnął do stworzonego w XX wieku fundamentalnego dzieła Raya Bradbury’ego „Fahrenheit 451”. Dziś, 60 lat po dacie pierwszej publikacji, powieść ta jest nadal aktualnym i istotnym dziełem literatury. Napisana wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, pokazuje system, w którym jednostki posiadające władzę tworzą przy pomocy cenzury społeczeństwo całkowicie im podporządkowane i pozostające pod pełną kontrolą, w którym krytyczne myślenie jest zakazane i ścigane.

Przesłanie powieści Bradbury’ego stało się dla Teatru Xarxa inspiracją do stworzenia dla fenomenu „Ara Pacis” nowego wymiaru: cenzura i prześladowanie kulturowe mogą się stać narzędziami do przekształcenia pokojowego społeczeństwa w społeczeństwo agresji.

Teatr Xarxa powstał w 1983 roku w Vila-real (prowincja Castellón) i od tej pory, pod kierownictwem swoich dyrektorów Manuela V. Vilanovy i Leandre’a Li. Eskamilli, stał się jednych z najwybitniejszych wielkoformatowych teatrów ulicznych świata.
Główne tematy podejmowane w pracach zespołu znajdują inspirację w kulturze popularnej regionu Valencji i wybrzeża Morza Śródziemnego. Zespół Xarxa zanurza się w tych tradycjach i wykorzystuje je z wielkim powodzeniem, a publiczność reaguje entuzjastycznie na spektakle, w których rozpoznaje specyficzny lokalny koloryt i styl życia.
Zespół tworzy z wielkim zaangażowaniem swój własny język teatralny, w którym gesty współgrają z takimi elementami jak muzyka, pirotechnika i efekty świetlne.
Prasa nadała artystom Teatru Xarxa przydomek „rzeźbiarzy ognia”.

07.07 g. 22.00 Rynek A

Czas trwania: 55’   
Premiera: 07.2017, Kraków, Poland.
Scenariusz: Leandre Escamilla & Manuel V. Vilanova
Reżyseria: Leandre Escamilla
Asystent reżysera: Oscar Luna
Scenografia: Amat Bellés, Pasqual Arrufat
Kostiumy: Esther Anglés
Muzyka: Samuel Parejo

Wykonawcy: Esther Anglés, Paula Escamilla, Lledó Magnieto, Manuel Ortí (Rabassa), Oscar Luna, Jordi Magnieto, Ferran Igual, Ferran Navarro, Pasqual Arrufat, Pere Martínez, Josep Garcia

www.xarxateatre.com

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie