KTO w podróży

Katowice - sobota, 20 sierpnia 2011


Prezentacja w ramach 13. Letniego Ogrodu Teatralnego
podcienia Centrum Kultury Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2, godz. 21.00

Organizator: Teatr Korez

recenzje


Nie święci garnki lepią, ale absurdem (nie-raz) żonglują - Magdalena Czerny w Teatraliach Śląsk:


"Święci tego tygodnia" to kolejny spektakl zaprezentowany w ramach 13. Letniego Ogrodu Teatralnego. Przedstawienie Teatru KTO z Krakowa przynosi przede wszystkim dużą dawkę absurdu, którym twórcy przedstawienia posługują się ze zdumiewającą swobodą.
Główny bohater spektaklu niefortunnie zatrzaskuje się w łazience. Sytuacja ta okazuje się być wyjątkowo „niekomfortowa”, ponieważ w telewizji ma być transmitowany mecz, a w domu nie ma nikogo, kto mógłby włączyć telewizor. Ta dość banalna sytuacja jest jednak tylko pretekstem to prezentacji bardziej złożonej treści przedstawienia. Za główny problem, poruszany w tym spektaklu, można bowiem uznać symboliczne zamknięcie człowieka oraz prezentację jego zmagań z życiem, w którym towarzysząca codzienności rutyna dominuje postrzeganie świata. Próba przezwyciężenia zaistniałej sytuacji (metaforycznego wyważenia drzwi od łazienki), niejednokrotnie kończy się niepowodzeniem, a czasem wręcz zdemolowaniem najbliższego otoczenia...
Biurko oraz kilka krzeseł, które mogą znajdować się zarówno w biurze, jak i w gabinecie pszczelarza czy też kancelarii prawnika, kształtują przestrzeń gry, a minimalizm wykorzystany w warstwie dekoracji współgra z pozostałymi elementami spektaklu, w tym z grą aktorską. Jacek Buczyński, Błażej Wójcik, Paweł Rybak oraz Maciej Słota niezwykle sprawnie wymieniają się swoimi rolami, a widz ani na chwilę nie traci rozeznania w tym, który z nich w danym momencie odgrywa określoną rolę. Ta swoista żonglerka postaciami znajduje uzupełnienie w słownej warstwie przedstawienia, w której dominantą jest szeroko rozumiany absurd. W tekście autorstwa Krzysztofa Niedźwiedzkiego znajduje się wiele zaskakujących sformułowań, opisów zaistniałych sytuacji oraz wymykających się logicznemu rozumowaniu zdarzeń. A wszystko to składa się na logicznie absurdalną (albo absurdalnie logiczną) całość.
Kim są „święci” ze spektaklu Teatru KTO? W przedstawieniu Niedźwiedzkiego są nimi czterej mężczyźni, których rzeczywistości zostały ze sobą sprawnie przemieszane. Ale w ogólnym rozumieniu tekstu za świętych można uznać wszystkich (albo niemal wszystkich) ludzi. To my, w zgodzie z kalendarzem, jesteśmy świętymi kolejnych tygodni. Zagonieni, zdeterminowani przez czynniki zewnętrzne, mamy swoje małe światy, w których czasem się zatrzaskujemy. Zdarza się, że chcielibyśmy być kimś innym, innym razem tęsknimy za „normalnością” i zwyczajnym biegiem dni, marzymy o przerwaniu rutyny albo o tym, by po prostu nie zwariować...
Absurd, który niemal po brzegi wypełnia strukturę przedstawienia, oddziałuje również na publiczność. W trakcie spektaklu pojawia się oczyszczający śmiech oraz dystans, poprzez który widzowie zaczynają patrzeć na otaczający ich świat. Ta inteligentna, a zarazem absurdalna gra, pozwala na chwilę zapomnieć o racjonalizmie i konsekwentnym działaniu, które towarzyszą nam w codziennym życiu. I jest nam to potrzebne, bo jak śpiewała Edyta Bartosiewicz „czasem lepiej odejść od zmysłów, by nie zwariować”.
Magdalena Czerny, Teatralia Śląsk, 1.09.2011
13. Letni Ogród Teatralny, lipiec - sierpień 2011 r.

 

Zobacz fotorelację

spektakle

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie