KTO w podróży

Zázračný divadelný automat (Magiczny automat teatralny) - Teatro Tatro (Słowacja)

opis


Zimowa olimpiada podczas gorącego lata!

Unikatowy automat teatralny, reżyserowany przez widzów, pozwala przenieść się i poczuć atmosferę zimowych igrzysk. Wystarczy uruchomić magiczną machinę teatralną, aby uczestniczyć w tym, co zwykle dostępne jedynie na ekranie telewizora – w zimowej olimpiadzie.

Spektakl powstał jako impreza towarzysząca Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w Vancouver w 2010 roku. W samej Kanadzie zagrany ponad 50 razy.
Obsypany nagrodami, w tym najważniejszą - złotym medalem "Cultural Olympic" - nagrodą dziennikarzy za najlepszy projekt kulturalny towarzyszący Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w Vancouver 2010. Inne nagrody: "Złoty gunar" (Nagroda Akademii Humoru Słowacji na festiwalu Kremnicke Gagy 2010) oraz Nagroda Publiczności na festiwalu Kopriva 2013.

Premiera: 2010, Zimowe Igrzyska Olimpijskie, Vancouver, Kanada
Czas trwania: 2 części po 45 min.

Skrót spektaklu

Facebook

---

Teatro Tatro ze Słowacji - jest teatrem magicznym. Nazwa tego teatru jest równie niecodzienna, jak jego scena i brzmi: Wolne Stowarzyszenie Aktorów, Reżyserów, Artystów, Ich Małżonek, Kochanek, Dzieci, Psów i Kotów, czyli Wędrowny Teatr-Cyrk Teatro Tatro.

Grupa powstała w 1990 roku w położonej u podnóża słowackich Tatr Nitrze. Jej twórcy – Ondrej Spisak i Frantisek Liptak – są uznanymi twórcami nie tylko w Słowacji, ale Europie (w Polsce znani m.in. z głośnych realizacji: Nasza Klasa i Prorok Ilja). Aktorzy Teatro Tatro to najlepsi, najbardziej podziwiani i lubiani artyści związani z najważniejszymi słowackimi scenami – Teatrem Narodowym w Bratysławie, Teatrem Astorka Korzo '90, Starym Teatrem czy Teatrem Andreja Bagara w Nitrze.
Początki Teatro Tatro to podróże wozem cyrkowym zwanym "Maringotką" do maleńkich wiosek w południowej i wschodniej Europie. Celem tych podróży było dotarcie do miejsc, gdzie jeszcze nigdy nie dotarł żaden teatr.

Swoisty język i stylistyka Teatro Tatro przeciwstawia się nowoczesnym trendom, posiada własną rozpoznawalną poetykę. To teatr bliski zwykłym ludziom.
Przestrzenią gry Teatro Tatro jest wielki namiot teatralny, nawiązujący do tradycji cyrkowej, tak bliskiej grupie z Nitry.

Kilka lat temu polscy widzowie mieli okazję podziwiać Teatro Tatro w spektaklu Bianka Brasseli – kobieta o dwóch głowach. Po latach Teatro Tatro wróciło do naszego kraju z poruszającym przedstawieniem Prorok Ilja (do tekstu Tadeusza Słobodzianka) oraz uroczym plenerowym widowiskiem Zazracny Divadelny Automat, który powstał jako artystyczny projekt towarzyszący Olimpiadzie w Vancouver w 2010 roku.
Teraz czas na monumentalne dzieło – inscenizację znakomitej powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata. Długo oczekiwana premiera Teatro Tatro okazała się jednym z najważniejszych spektakli minionego roku w Europie. Pokazana dotąd zaledwie kilka razy, za każdym okazuje się wielkim wydarzeniem.

 

krytyka


---

 

realizacja


Reżyseria: Ondrej Spišák
Scenografia: František Lipták i Peter Kostroň
Kostiumy: František Lipták

Wykonawcy: Ondrej Spišák/Daniel Majling, Lukáš Latinák, Robo Jakab, Milan Vojtela, Martin Nahálka, Milan Ondrík, Samuel Spišák

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie