KTO w podróży

WYSOCZAŃSKA_KALISZUK*2_MILER - performance (video art / ruch / robotyka)

opis


Technologia nie może istnieć bez ruchu, a bez ruchu nie ma informacji
S. Ballard

Interdyscyplinarna przestrzeń złożona z eksperymentalnego połączenia technologii (multimedia, robotyka) i ciała. W efekcie spotkania i współpracy krakowskich artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki powstał performance, który konstruuje się i dekonstruuje w czasie rzeczywistym. Jego kształt jest zależny od przestrzeni, poruszającego się w niej ciała, emocji performerów, a także osób, które jako widzowie uczestniczą w pokazie. Działania oparte są na estetyce usterki, będąc performatywną prezentacją nurtu glitch art w sztuce.

Głównym celem projektu jest zatarcie granic między gatunkami sztuki i wzajemne uzależnienie, bo tylko bieżące współdziałanie decyduje tu o tym, co się wydarza. Każdy z Artystów w projekcie pracuje swoimi narzędziami, ale jedno działanie bez drugiego nic nie wnosi. Interaktywność objawia się również w wyniku konfrontacji widza z formą i umożliwieniu mu udziału w kreowaniu przestrzeni na żywo poprzez głos i komentarz pisany za pomocą specjalnej aplikacji.

Wszystkie warstwy połączone w niezliczonej liczbie permutacji, tworzą razem swoisty hałas, szum informacyjny, niepewność, nierzeczywistość, niebycie – elementy świata, w którym (nie)jesteśmy z naszymi ciałami, umysłami i sztuką, którą wykorzystujemy, próbując wyrazić (nie)siebie.

Wszystko opuściło już swoje miejsce i zaczęło dryfować, jak twierdzą Flusser i Virilio. Dyslokacja, prędkość, znikanie, nomadyzm stają się znaczącymi terminami opisującymi nasz stan, który jest stanem zawieszenia, jesteśmy nigdzie. Poza realnością i zakotwiczeniem, w „nie-miejscach”, o których pisze Auge, w rzeczywistości hiperrealistycznej Boudrillarda, w świecie reprodukcji i klonów, symulakrów czy fantomów, do wyboru. Virilio bez przerwy powtarza pytanie: „Co stało się z obecnością?”

film

---

GRZEGORZ KALISZUK
z wykształcenia informatyk, z zamiłowania twórca i realizator interakcji multimedialnych. Praca w krakowskich kinach i ośrodkach kultury takich, jak MOCAK czy Małopolski Ogród Sztuki pozwoliła mu na połączenie pasji technicznych i artystycznych. Kreatywnie łączy wizję artystyczną z możliwościami różnorodnych sprzętów i programów komputerowych, tworząc niepowtarzalne instalacje interaktywne. Realizator wideo wielu spektakli i koncertów, współtwórca produkcji teatralnych i tanecznych, przy których współpracował z tancerzami: Iwona Olszowska, Paweł Konior, Basia Bujakowska, Monika Kiwak, Aleksandra Bożyk-Muszyńska, Piotr Skalski, Aleksander Kopański, Grupa Wokół Centrum (Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec) oraz współtwórca interaktywnej instalacji w spektaklu Solar Plexus Tomasza Bazana. Pomysłodawca i twórca multimedialnych i interdyscyplinarnych spektakli m.in. "Digital Garden", "Spectral layers of movement", "Dance Data 2.0".

BARBARA WYSOCZAŃSKA-GROCHAL
tancerka, producentka własnych projektów taneczno-ruchowych. W latach 2003-2015 zdobywała doświadczenie w Teatrze Tańca DF Katarzyny Skawińskiej, gdzie pełniła również funkcję wiceprezesa i koordynatora projektów artystycznych. Brała udział w kilkunastu produkcjach tanecznych zespołu ostatnich lat. W wielu z nich wykonywała również role solowe. Od 2007 roku współpracuje z Teatrem KTO m.in. jako aktorka, uczestnicząc w akcjach artystycznych i spektaklach ulicznych w reżyserii Jerzego Zonia (m.in. Quixotage, Ślepcy, Zapach Czasu), które prezentowane były na licznych festiwalach teatralnych w Polsce i na świecie. Interesuje się teatrem ulicznym oraz produkcjami performatywnymi w przestrzeniach pozateatralnych. W ramach tej pasji realizuje i współtworzy niezależne projekty związane z tańcem i ruchem (Everybodyskin, Thank You For Dancing (PL/ESP), Poza, Przestrzeń multimedialno-ruchowa), w których wykorzystuje często autorską muzykę, tworzoną specjalnie do tych produkcji. Od 2017 roku działa niezależnie jako Akcja Ważka. Aktualności związane z bieżącą działalnością można śledzić na stronie Akcja Ważka.

 

realizacja


Czas trwania: 20-25 minut

Koncepcja i multimedia: Grzegorz Kaliszuk
Scenografia: Grzegorz Kaliszuk, Wojciech Miler
Robotyka: Wojciech Miler
Ruch: Barbara Wysoczańska-Grochal

Działanie: Barbara Wysoczańska-Grochal, Michalina Kaliszuk, Grzegorz Kaliszuk, Wojciech Miler


galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie