KTO w podróży

Wizyta. Anno Domini 2012 - Teatr KTO (Polska) & Theatre Dr. Inat (Chorwacja)

opis

Założeniem wspólnego, polsko-chorwackiego projektu teatralnego-muzycznego jest próba uchwycenia różnic kulturowych, przyjrzenia się stereotypom istniejącym w mentalności Polaków i Chorwatów.

Miejsce przedstawienia to główne place w Puli (prezentacja podczas festiwalu PUF, 2 lipca 2012) i Krakowie (podczas ULICY 25 STREET ART, 8 lipca 2012), przestrzenie szczególnie atrakcyjne, bo do dialogu teatralnego angażują również widza "przypadkowego", turystę, przechodnia.

Oczekiwanym rezultatem tego eksperymentu jest stworzenie wspólnego języka teatralnego, czytelnego dla chorwackiej i polskiej publiczności. Ta "czytelność" wynika również z pozawerbalnego charakteru przedstawienia.

Groteskowy styl kreowanych postaci i relacji ma zbudować dystans i dowcip. Podstawową metodą konstrukcji spektaklu jest improwizacja aktorów i muzyków.

czas trwania: 30-40 minut

 

 

Teatr KTO powstał w Krakowie w 1977 r. Od 1985 r. grupa uprawia również teatr uliczny. 
Doświadczenia sceniczne, a także uliczne eksperymenty wykształciły specyficzny język tego teatru, którego tworzywem są: ciało aktora, głos, ruch, muzyka, a w bardzo ograniczonym wymiarze słowo. Teatr KTO stylem pracy i repertuarem nawiązuje do tradycji średniowiecznego teatru jarmarcznego, wędrownego, kuglarskiego. Wszystko to sprawia, że spektakle teatru są spontaniczne i gorąco przyjmowane przez różnego typu widownię. Teatralne archetypy i emocjonalny charakter widowisk, skutecznie zlikwidowały barierę niezrozumienia między TEATREM KTO a widzami, zarówno tymi z małych miast i miasteczek, jak i tymi z sal renomowanych festiwali teatralnych.
Spektakle Teatru KTO prezentowane były na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce, a także Szwecji, Niemczech, Austrii, Rosji, Ukrainie, Brazylii, Belgii, Czechosłowacji, Słowacji, Węgrzech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Kostaryce, Bułgarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Tunezji, Litwie, Albanii, Białorusi, Rumunii, Chorwacji, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Kolumbii, Meksyku, Iranie, Gruzji, Portugalii, Norwegii.
Ponad półtora miliona widzów na całym świecie uczestniczyło w przedstawieniach KTO, repertuarowych i okazjonalnych - prezentowanych tylko raz.
Od 1 stycznia 2005 roku Teatr KTO jest Teatrem Miejskim. 
Dyrektorem Teatru KTO jest Jerzy Zoń.

 

Theatre Dr. Inat - założony w latach 1984/85, w wyniku walki o ustanowienie niezależnej sceny teatralnej w Puli.Głównym założycielem teatru był Branko Sušac, który do dzisiaj pełni rolę jego dyrektora.
INAT, co w tłumaczeniu oznacza - kolec, zadzior, gwóźdź - jest istotą i słowem-kluczem całej, prawie trzydziestoletniej historii tej grupy, jednej z najważniejszych alternatywnych grup teatralnych w Chorwacji.

 

 

 

realizacja

 

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zoń

Aktorzy:
Šandor Slacki, Nataša Turković, Mirjana Ban (Chorwacja)
Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń, Bartek Cieniawa (Polska)

Muzycy:
Aida Dražić – saksofon, Flora Franjul – trąbka, Dario Budićin – gitara (Chorwacja)
Grzegorz Bauer – perkusja, Konrad Ligas – akordeon, Roman Ślazyk – gitara basowa (Polska)

 

 

kto w internecie