KTO w podróży

Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna - Teatr KTO

kup bilet

opis

 

 

Teatr Telewizji to komedia sensacyjna. Losy bohaterów poprzednich dwóch spektakli Krzysztofa Niedźwiedzkiego: Atramentu dla leworęcznych i Świętych tego tygodnia stają się niespodziewanie dla nich samych podstawą scenariusza jednego z odcinków telewizyjnego serialu kryminalnego – odcinka, który transmitowany jest tym razem na żywo.

W spektaklu tym mamy z jednej strony sensacyjną i zagadkową fabułę, z drugiej potężną dawkę humoru, który skutecznie rozbraja narastającą atmosferę grozy, z trzeciej zaskakujące zakończenie..

Premiera - 14 i 15 kwietnia 2012

 

Krzysztof Niedźwiedzki - w 1996 roku założył istniejącą do dzisiaj grupę kabaretową Formacja Chatelet. Jest autorem tekstów i reżyserem dwóch pierwszych programów tej grupy. Współredaguje humorystyczne pismo Nowy Pompon. Zajmuje się pisaniem tekstów satyrycznych, scenariuszy telewizyjnych i sztuk teatralnych.

 

 

Premiera pod patronatem
Kulturatka.pl

 

 

Spektakl bierze udział w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Organizatorzy Konkursu:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Joanna Targoń, Joanna Wichowska, Kalina Zalewska, Andrzej Lis, Bartłomiej Miernik, Grzegorz Reske.

 

krytyka

 

"(...) Przedstawienie utrzymane w kabaretowej konwencji odnosi się do poprzednich spektakli Niedźwiedzkiego, jednak widzom, którzy nie mieli okazji widzieć wcześniejszych przedstawień nie zaburzy to odbioru, ponieważ każda z komedii stanowi odrębną całość.
Sytuacja sceniczna rysuje się dość prosto: czterech mężczyzn (Tadeusz Łomnicki, Jacek Buczyński, Maciej Słota i Paweł Rybak) żywo i w napięciu, stara się naprędce skonstruować jakąś fabułę. Siedzą przy stole, denerwują się, łuskają i jedzą orzeszki ziemne, coś ich nagli - możliwości interpretacji celu tego spotkania jest cała masa. Z trudem snują fragmenty różnych opowieści. Szukają. Nie wiedzą, jak. Wreszcie zahaczają o odpowiednio interesującą fabułę, która powoli zaczyna ich pochłaniać.
Usnuta w ten sposób narracja wciąga widza i sprawia, że nieświadomie przechodzi on w kolejne, głębsze jej poziomy. Część przedstawienia rozgrywa się zatem w wyobraźni publiczności. Trudno uchwycić moment, w którym opowieść aktorów zaczyna przejmować kontrolę nad sceną.
Pozamykane drzwi i okna, zablokowane telefony i zlikwidowane numery, podkręcają paranoiczną atmosferę pomieszczenia, w którym się znajdują. Napięcie między postaciami i tempo zdarzeń rośnie, a mężczyźni tracą poczucie związku z rzeczywistością sceniczną. Pochłania ich opowiadana fikcja. Podwyższają się tony głosów i zwiększa się bałagan z orzechowych skorupek.
Spektakl przenosi się poza scenę, na inne piętra budynku, za okna i drzwi, na ulicę, która jawi się w głowach aktorów i widzów (...)
Kabaretowa wyobraźnia reżysera naznacza spektakl odrobiną absurdu, pojawiają się charakterystyczne dla Niedźwiedzkiego dowcipy sytuacyjne i zabawy słowem (...)"
Adrianna Markowicz, "Dziennik Teatralny Kraków"

"Przedstawiony przez mężczyzn świat pełen sensacji i niedorzeczności nadal istnieje, zmienił się tylko wystrój. Te same problemy, te same rozmowy, emocje i chaos tworzą świat, w którym żyje każdy z nas."

Emilia Koszela, kulturatka.pl

 

realizacja

 

Tekst i reżyseria: Krzysztof Niedzwiedzki
Muzyka: Jerzy Zając

Występują: Jacek Buczyński, Tadeusz Łomnicki, Paweł Rybak, Maciej Słota

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie