KTO w podróży

Sen Kustosza - Teatr Akt (Polska)

opis


Widzowie, zaproszeni przez zabawnego Kustosza do jego Muzeum Wyobraźni stają się świadkami szczególnego aktu tworzenia. Artyści wyczarowują nie tylko wiele znanych i nieznanych dzieł malarstwa, ale pozwalają im ożyć i jeszcze raz opowiedzieć swe niezwykłe historie. Kolejno wyłaniające się przestrzenne obrazy ewoluują na oczach widzów, zaskakują, wzruszają, a czasem śmieszą. Przenoszą widzów w przeszłość i przyszłość, do rajskiego ogrodu i paryskich kafejek, na pole bitwy i arenę cyrkową.
W przewrotnej wyobraźni Artysty wszystko jest możliwe, dlatego i tu rzeczywistości mieszają się i wzajemnie przenikają tak, aby w końcu stworzyć nowe, abstrakcyjne, niepowtarzalne dzieło.

czas trwania: 60 minut

 

Teatr Akt działa w Warszawie od 1991 roku. Wyrósł z tradycji "polskiej szkoły pantomimy", ale szybko zaczął wypracowywać  własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu. Bazą wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu. Również wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią spektakli.
Przedstawienia sceniczne, plenerowe, parady uliczne, pokazy ogniowe, a także specjalnie przygotowywane projekty artystyczne, prezentowane są podczas festiwali teatralnych oraz wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych na terenie całej Europy. Podróże teatralne są dla zespołu Aktu głównym celem i sensem pracy.

 

krytyka

"(...) Tytułowy Kustosz otworzył przed widzami wrota swojej wyobraźni. Przenosił nas w czasie, zmieniał konwencje, nastroje i estetyki. Przedstawił swoją prywatną historię malarstwa i muzyki. Zabrał do rajskiego ogrodu, kabaretu i do cyrku. W międzyczasie zdążył jeszcze wygrać bitwę. Wszystkie obrazki zręcznie połączyły się w całość. I mimo różnorodności konwencji i stylów, nic nie uwierało. Powstał spektakl delikatny i nienarzucający się, co w przypadku teatrów plenerowych jest zdecydowaną rzadkością (...)"
Beata Kalinowska, Teatralia - Białystok

"(...) Swoim przedstawieniem Teatr Akt nie śni właściwie snu kustosza, jest po prostu snem niejednego wielkiego reżysera. Z szesnastu ożywionych niezwykle sugestywnie obrazów, wyłania się jeszcze jeden - obraz widzów, których liczba, mimo chłodu i wiatru czerwcowego wieczoru, pozostaje niezmienna do końca. To miara sukcesu i wolności zarazem. Sukcesu naprawdę świetnej grupy teatralnej, która sztukę pantomimy, gestu, tańca i cyrkowej akrobacji potrafi zaskakująco połączyć z chmurą mydlanych baniek, laskami dynamitu na nowomiejskim bruku, czy też multimedialną prezentacją z historii malarstwa europejskiego…
Naprawdę warto zobaczyć przedstawienie, będące niesamowitą podróżą Sztuki Ulicy w świat malarstwa, rzeźby i muzyki, zwłaszcza, że ponętnemu kustoszowi daje się skusić nawet biblijna Ewa (...)"
Małgorzata Wysocka – Błaszczak

 

realizacja

Reżyseria i koordynacja projektu: Agnieszka Musiałowicz
Scenografia, kostiumy: Teatr Akt
Światło, dźwięk, projekcje: Agnieszka Musiałowicz, Adam Sztorc

Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Ewa Ampulska, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie