KTO w podróży

Puste Ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy - Sopocki Teatr Tańca (Polska)

opis


Spektakl składa się z 2 aktów, a każdy z nich inspirowany jest życiem i twórczością innego artysty.
Obaj - Franz Kafka i Henri Toulouse-Lautrec - zmagali się z trudnymi relacjami z rodziną, a ujście dla swojej niezwykłej wrażliwości znajdowali w sztuce, którą realizowali w skrajnie odmiennych sposobach. Kafka schowany w sobie i nieśmiały, nie chciał wydać najsłynniejszych swoich prac (zostały wydane po jego śmierci), zaś Toulouse-Lautrec wtopił się w bohemę artystyczną Paryża, stając się nieodłącznym jej elementem. Jeden zanurzony w rozważaniach nad determinacją jednostki przez społeczeństwo i niemożność znalezienia pełni swojego człowieczeństwa, harmonii i szczęścia, drugi zatrzymując w kadrze ludzi i nastrój artystycznej społeczności chwalił życie i codzienność. Obaj umieli zauważyć detal, chwilę, ulotność.

Spektakl rozdzielony przerwą jest impresją na temat ich twórczości. Część kafkowska mroczna i dynamiczna, część inspirowana pracami Toulouse-Lautreca pozornie swobodniejsza, z dekonstruowanym kankanem na czele. Obie części, choć w różny sposób, opowiadają o tym samem – o drodze do zrozumienia i pogodzenia się z samym sobą i ze światem, którą musi przejść każdy człowiek i każdy artysta.

Premiera: 15 i 16 listopada 2013, Teatr na Plaży
Czas trwania: około 80-90 min. (z 30-min. przerwą między aktami)

Trailer

Facebook

---

(…) Rzadki to widok, gdy na tej samej scenie oglądamy aktorów dobrze przygotowanych fizycznie, realizujących choreograficzne i intelektualne ambicje. Ta jedność prowadzi do wyjątkowych wyników: widz doznaje wrażenia, że zostaje wtajemniczony w formę, która jest niemal organicznie związana z treścią. (…) Tancerze są zawsze dobrze wytrenowani. Pozwala im to na wykonywanie połamanych form, a co za tym idzie na demonstrowanie skrajności w oddaniu, uosobieniu indywidualności, jak i tego, co pomiędzy tancerzami. (…) Można stwierdzić zdecydowanie, że jest to jeden z najbardziej filozoficznych polskich teatrów ruchu.
"The Body Revolving The Stage. NEW DANCE in NEW POLAND"

Sopocki Teatr Tańca
Miejsce i data urodzenia: Sopot 1998
Nazwisko panieńskie: Teatr Okazjonalny
Imiona rodziców: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
Cechy szczególne: bogata i różnorodna warstwa choreograficzna, liczne odnośniki do innych sztuk, filozofii i samego tańca, czerń i biel jako kolory dominujące, współpraca z polskimi kompozytorami
Osiągnięcia: stały zespół tancerzy, ponad 40 spektakli pokazywanych niemal w całej Europie i na 3 kontynentach, liczne nagrody z czego najważniejsze to: odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury polskiej" przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki dla założycieli teatru.
Stan cywilny: stowarzyszenie Dance [SIC!] Association

 

krytyka


Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy to wysmakowana, dojrzała propozycja tancerzy z Sopotu, inspirująca, poszukująca, oparta tematycznie, jak to w STT, na rozpoznawalnych przykładach artystów, którzy zmienili wizerunek sztuki.
Katarzyna Wysocka "Dynamika mrocznych spojrzeń", Gazetaswietojanska.org

 

realizacja


Koncept, reżyseria i choreografia: Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Kostiumy: Agnieszka Puławska
Reżyseria oświetlenia: Artur Aponowicz
Scenografia: Jacek Krawczyk, Artur Gołdys
Zdjęcia promujące: Alicja Byzdra

Współpraca choreograficzna i taniec: Magda Wójcik, Barbara Pędzich, Dorota Zielińska, Joanna Nadrowska, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie