KTO w podróży

One Woman Show NIEPRZYKŁADNA - Katarzyna Maria Zawadzka

opis

Dostała pracę przez łóżko, po dziewięciu miesiącach awansowała i została mamą... swojego szefa. Nieprzykładna, czyli każda normalna mama!

Słów kilka o nieprzykładnym macierzyństwie w wykonaniu Katarzyny Marii Zawadzkiej na podstawie bloga Żanety Odolczyk nieprzykladna.pl.

Mama na początkowym etapie swojej życiowej przygody – przeżywająca całą gamę emocji – od euforii po depresję. Zmagająca się z presją otoczenia, bo przecież „kobieta jest stworzona do bycia matką i musi godnie, dumnie, prosto (nie garbimy się, drogie Panie, nawet jak już ręce opadają) i z uśmiechem na twarzy, z uśmiechem, brać na klatę cały ten inwentarz.” Mówiąca NIE gonitwie za niedoścignionym perfekcjonizmem – „Nie słyszałam jeszcze o żadnym mężu, który umarł z głodu, bo nie miał obiadu do pracy, ani o rodzinie, która przykleiła się do brudnej podłogi.” I konfrontująca rzeczywistość z radami życzliwych doradców, zwłaszcza tych bezdzietnych – „No wiadomo. Przecież są o tyle mądrzejsi, że się w to nie wpakowali.”

W sposób lekki, inteligentny i zabawny – o macierzyństwie, nie tylko dla mam!

 

Autorka: Żaneta Odolczyk (na podstawie bloga nieprzykladna.pl)

Scenariusz: Żaneta Odolczyk, Katarzyna Maria Zawadzka

Reżyseria i wykonanie: Katarzyna Maria Zawadzka

 

Czas trwania: 60 minut

 

Nieprzykładna

realizacja

 

Nieprzykładnie o macierzyństwie mamy i komedię, i rodzaj autobiograficznej relacji, i stand up, odezwę oraz ćwiczenia uświadamiające dla publiczności. Tego spektaklu nie da się łatwo zaszufladkować jako klasyczny monodram czy "sztukę kobiecą". Łamie obie konwencje, pozostając na granicy śmiechu, łez oraz intymnego manifestu. Na pozór wydaje się, że mamy do czynienia z głosem sfrustrowanej samotnej matki. Aktorka jednak zgrabnie przenosi ciężar gry z tego, co jest nieznośnym stereotypem, zbiorem klisz i przysłowiowych powinności "przykładnej matki i żony" na to, z czym faktycznie wiąże się współczesne macierzyństwo.

"Teatr w walizce, teatr w kawalerce", Jakub Wydrzyński, Kraków nr 12

kto w internecie