KTO w podróży

Obcy z Mons - Teatr Ad Spectatores (Wrocław)

opis→ 5 i 6 lipca / 22.00 Rynek Główny od strony kościoła św. Wojciecha

 

Podczas I Wojny Światowej doszło do bardzo zagadkowej bitwy pod belgijskim miastem Mons. Przeważające siły niemieckie zostały pokonane przez nielicznych Anglików. Legenda głosi, że stało się tak za sprawą boskiej interwencji. Byli i tacy, którzy podejrzewali, że Brytyjczykom pomogli... kosmici. 
Obcy z Mons to luźna opowieść o tej tajemniczej bitwie. Opowieść zrealizowana niezwykłą techniką, bowiem aktorzy zamiast stać - leżą wraz ze scenografią na podłodze. Bohaterów spektaklu filmuje kamera zawieszona na suficie, z której obraz wyświetlany jest na ekranie tworząc na żywo komediowy, niemy film w stylu Charliego Chaplina. Obcy z Mons to kino w teatrze. To niezwykła zabawa ale i historia I Wojny Światowej w pigułce.
Spektakl zdobył Grand Prix publiczności na Międzynarodowym Festiwalu ZDERZENIE w Kłodzku oraz dwie nagrody (Creative Award i New Territories Award) podczas PRAGUE FRINGE 2018.

Czas trwania: 50'
Premiera: 2015

Reżyseria: Maciej Masztalski
Scenografia i kostiumy: Ewa Beata Wodecka
Obraz: Edgar de Poray
Dźwięk: Marek Księżarek
Wykonawcy: Natalia Jesionowska, Marcin Chabowski, Łukasz Chojęta, Aleksandra Prochownik, Piotr Zakrzewski

---

Teatr Ad Spectatores został założony w 2000 roku, by stać się alternatywą dla teatrów państwowych oraz miejscem wszelkich możliwych eksperymentów na polu dramaturgicznym, aktorskim i inscenizacyjnym. Obecnie jest największym teatrem prywatnym we Wrocławiu. Ad Spectatores prezentowało swoje spektakle w Moskwie, Berlinie, Pradze, Bratysławie, San Sebastian, Sztokholmie i wielu innych miastach. Gościło także na swoich scenach artystów z Moskwy, Berlina, Freiburga, Nowego Jorku i Deyton.
Zespół tworzą absolwenci wydziałów aktorskich z Wrocławia, Krakowa i Łodzi, absolwenci wrocławskiej ASP, Politechniki oraz warszawskiej Akademii Teatralnej. Może poszczycić się współpracą z aktorami wrocławskich teatrów: Współczesnego i Polskiego. Dyrektorem Artystycznym jest Maciej Masztalski, nominowany w roku 2005 w plebiscycie "Dolnośląski Brylant Roku" w kategorii: Osobowość twórcza roku.
Nazwa Ad Spectatores pojawiła się w połowie roku 2000. Jest ona odzwierciedleniem uprawianego przez zespół rodzaju teatru - w swych realizacjach zakłóca iluzję czwartej ściany, jaką stanowi klasyczne okno sceny. Przenosi akcję spektakli pomiędzy widzów, którzy mają być przez nią osaczeni i przeszywani. Termin Ad Spectatores w wolnym tłumaczeniu oznacza "do widzów". Celem zespołu jest stworzenie fikcyjnego świata, w którym publiczność choć na chwilę mogłaby zapomnieć o świecie rzeczywistym; stara się oddać widowni, co jej należne: rozrywkę, możliwość uczestniczenia w spektaklu i dyskusji, czysty odbiór oraz przyjazne przyjęcie w teatrze.
Do dnia dzisiejszego Teatr dał przeszło 85 premier. Wśród nich są spektakle grane w kursującym pociągu czy na płynącym statku, w jeżdżących po mieście samochodach oraz na klasycznej scenie, przez co Teatr Ad Spectatores na trwałe wpisuje się w życie kulturalne Wrocławia.
www.teatr-adspectatores.pl

 

krytyka


(...) Bardzo polecam to niezwykle błyskotliwe i bardzo zabawne przedstawienie. Wszystkie elementy tego skomplikowanego przedsięwzięcia dopełniają się znakomicie. Spektakl jest dojrzale pomyślany i perfekcyjnie zrealizowany, a przy tym naprawdę daje do myślenia.

Mirosław Kocur "Teatr człowieka myślącego", Teatralny.pl

Gdyby Teatr Ad Spectatores startował w jakichkolwiek rankingach, byłby na bardzo wysokiej pozycji. Wciąż proponuje oryginalne przedstawienia. Na scenie Teatru Ad Spectatores w Browarze Mieszczańskim powstała prawdziwa perła. Formalnie rzecz jest niespotykana, a treść zaskakuje świeżością (...)
Małgorzata Matuszewska "Obcy z Mons w formie", Gazeta Wrocławska

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie