KTO w podróży

Niewyczerpany transformista - Teatr Mumerus (Polska)

opis


Światem Niewyczerpanego transformisty rządzi ruch – ciągłe przeobrażenie. Egzotyczne ptaki stają się krawieckimi manekinami, by następnie zmienić się w figury tandetnego panopticum, dalej w emeryta powracającego do szkoły jako wieczny repetent, sobowtóry uciekające z lustra i eleganckich cyklistów grających drucianymi szprychami, ogarniętych szałem apostolskim i przepowiadających nową szczęśliwą erę ludzkości – zbawienie przez bicykl! Pusty dom pełen zapomnianych pokoi zmienia się w krawiecką pracownię, a potem w jarmarczną budę, a potem w szkołę, a potem w eleganckie korso, by na końcu stać się zamurowanym pokojem. Wszystko to odbywa się w pustej przestrzeni, gdzie jedynymi przedmiotami są nożyczki i rowerowe dzwonki.

W przestrzeni tej pada zaledwie kilka słów – napisanych przez Brunona Schulza.

Spektakl powstał w ramach programu Gaude Polonia finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Premiera: czerwiec 2013, Kraków
Czas trwania: 60 min.

Trailer

Facebook

---

Stowarzyszenie Teatr Mumerus powstało w 1999 roku w Krakowie. Skupia profesjonalnych twórców: aktorów, reżyserów, scenografów, muzyków i literatów.
Celem działania Teatru Mumerus jest rzeczywiste poszukiwanie nowych form teatralnych, łączenie Teatru z innych sztukami oraz poszukiwanie nowych przestrzeni społecznych dla istnienia teatru. Stowarzyszenie programowo realizuje tylko rzeczy nowe, ryzykowne – starając się w ten sposób nawiązać do tradycji awangardy teatralnej.

Od 2001 roku Teatr Mumerus przedstawia swoje spektakle głównie w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej, mieszczącym się w zabytkowej piwnicy przy ul. Kanoniczej w Krakowie. Ponadto Teatr prezentował i prezentuje swoje produkcje w tak różnych przestrzeniach jak: ulice i place miast, wzgórza nad Atlantykiem, ogrody, zabytkowe dziedzińce, więzienia, bunkry, różne sale teatralne. Teatr występował w wielu miastach w Polsce, a także w Europie (Austria, Czechy, Dania, Francja, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Ukraina).

Edukacja teatralna polegająca na podejmowaniu różnorakich działań (wspólne, międzynarodowe projekty, warsztaty teatralne, plastyczne i muzyczne) z młodzieżą skupioną w prowadzonym przez teatr Studiu jest również ważnym elementem działalności Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie zrealizowało do tej pory 18 premier opierając się głównie na oryginalnych źródłach - między innymi: na pierwszej polskiej encyklopedii z XVII wieku (Mumerus wg Nowych Aten Benedykta Chmielowskiego), niemym kinie (Podróż na Księzyc wg George Meliesa), barokowych przewodnikach po zaświatach i rozkładach jazdy (Piekło - Niebo), malarstwie (Cyrki i ceremonie wg malarstwa Witolda Wojtkiewicza, Cyrki i ceremonie wg Petera Bruegela), literaturze jarmarcznej (Jarmark cudów), a także na utworach Franza Kafki, Alfreda Jarry, Bolesława Leśmiana, Bruno Schulza i Jonathana Swifta.

 

krytyka


Jest w Krakowie taki reżyser, Wiesław Hołdys, który dzierży klucze do maleńkiej piwnicy z niewielką sceną, będącej zarazem tajemniczym wehikułem, umożliwiającym podróże do wielkiego świata niczym nieskrępowanej, wibrującej wyobraźni. Stamtąd układa on sny o potędze fantazji i toczy niełatwy bój o teatr, który daje ludziom radość i ocala niesamowitość. Zespół Mumerusa, tak jak niegdyś Tadeusz Kantor, odrzucił wszelkie fałszywe cudowności teatru. Ciemna, malutka scena jest niczym zatopione królestwo, w którym płynie inny czas oraz działa osobliwa, kłócąca się z zasadą prawdopodobieństwa logika.
Alicja Müller, Teatralia Kraków, Internetowy Magazyn "Teatralia", numer 66/2013

 

realizacja


Scenariusz: kreacja zbiorowa
Reżyseria: Wiesław Hołdys
Opracowanie muzyczne: Michał Braszak
Kostiumy: Katarzyna Fijał
Asystent reżysera: Agnieszka Dziedzic
Grafika: Tetiana Tsyupka i Alexander Maksymov

Wykonawcy: Aleksander Maksymow, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie