KTO w podróży

Musicodrama 2. Musical kieszonkowy - Bożena Zawiślak-Dolny, Katarzyna Zawiślak-Dolny i Jerzy Kluzowicz

opis

 

Premiera Musicodramy odbyła się 18 czerwca 2011 roku o 24:00 na scenie Opery Krakowskiej, stając się wydarzeniem artystycznym Krakowskiej Nocy Teatrów oklaskiwanym przez 800-osobową widownię. Jednak elastyczna i mobilna forma przedstawienia, które ze względu na małą obsadę i możliwość wykonywania w nietypowych warunkach nazywamy "musicalem kieszonkowym", umożliwia zagranie go na różnych scenach, jeśli tylko zbierze się tam publiczność spragniona teatralnych i muzycznych wrażeń.

Podczas 6. Nocy Teatrów w Teatrze KTO odbyła się premiera drugiej wersji spektaklu, zaaranżowanego tym razem do kameralnej sceny KTO.

 

Gwiazda opery Jubilietta Vistulani de Niederlanden (Bożena Zawiślak-Dolny) święci triumfy na operowych scenach, kiedy dowiaduje się od akompaniatora o imieniu Mike (Jerzy Kluzowicz), że jej córka Debi, świeżo upieczona aktorka dramatyczna (Katarzyna Zawiślak-Dolny), bierze udział w castingu do nowego przedstawienia wystawianego w Operze. Jubi waha się, czy konkurować z własną córką, czy też usunąć się i pomóc jej w karierze. Sceniczny konflikt pokoleń wzmaga fakt, że postacie dramatu to także matka i córka w życiu prywatnym.

Podczas sekwencji na przemian zabawnych i wzruszających scen, usłyszymy zarówno fragmenty znanych pieśni operowych w wersjach oryginalnych (Aria Rozyny i Duet kotów Rossiniego, Habanera Carmen Bizeta, Mon Coeur... Saint Saensa i Barcarola Offenbacha) jak i songi z musicali, np. I’m Just a Stranger Here Myself Kurta Weilla, Singing in the Rain N. Herba, Browna czy Over the Rainbow H. Arlena oraz znane przeboje muzyki popularnej np. Fever E. Cooley’a & J. Davenporta, You’ve Got a Friend Carole King czy Always Look at the Bright Side of Life E. Idle’a - z nowymi polskimi tekstami, napisanymi przez Wojciecha Graniczewskiego stosownie do potrzeb spektaklu.

Zobacz skrót filmowy na YouTube

 

krytyka

 

"(...) W Operze prezentowany był premierowo spektakl Musicodrama, czyli Jubi & Debi, stworzony przez Wojciecha Graniczewskiego na cześć gwiazdy tej sceny - Bożeny Zawiślak-Dolny. Artystce partnerowała córka Katarzyna Zawiślak-Dolny, od tego sezonu aktorka Teatru im. Słowackiego. Nastrój nocy był niepowtarzalny (...)"
Dziennik Polski (Joc Wak)

"(...) Bożena Zawiślak-Dolny elektryzuje publiczność nie tylko zmysłowym śpiewem, wzruszającym, namiętnym, czasem bulwersującym, ale także znakomitą grą sceniczną, naturalnością i ekspresją (...)"
Jacek Chodorowski "Polscy śpiewacy"

"(...) W Krakowskiej Szkole Teatralnej wykształciła się Katarzyna Zawiślak-Dolny, na którą już kiedyś zwróciłem uwagę podczas egzaminu u Janusza Szydłowskiego. A teraz widziałem ją w Operze w spektaklu Musicodrama czyli Jubi & Debi, stworzonym przez Wojciecha Graniczewskiego na cześć gwiazdy tej sceny - Bożeny Zawiślak-Dolny. Tej artystki już przedstawiać nie trzeba, ale o córce, od tego sezonu aktorce Teatru im. Słowackiego, pisać chce się z radością. Ma talent, także wokalny, sceniczną naturalność, wdzięk... Zbierała zatem zasłużone brawa, z których bez wątpienia mama mogła być dumna".
Wacław Krupiński, "Dziennik Polski"

"(...) Opracowania muzycznego dokonał Jerzy Kluzowicz, który towarzyszył artystkom jako akompaniator. Na scenie króluje naturalna prostota, wdzięk i dobry humor. Obie panie są znakomite w kreśleniu siebie samych na potrzeby scenicznej akcji. Nie tylko dobrze śpiewają, ale z równą swadą i werwą wiodą swoje monologi i dialogi. Ponad godzinny spektakl mija niczym oka mgnienie"
Adam Czopek, www.maestro.net.pl

 

realizacja

 

Tekst i reżyseria: Wojciech Graniczewski
Opracowanie muzyczne: Jerzy Kluzowicz
Scenografia: Katarzyna Zbłowska
Choreografia: Jacek Tomasik

Występują: Bożena Zawiślak-Dolny, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Jerzy Kluzowicz

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie