KTO w podróży

Migrar (warsztaty improwizacji teatralnej) - Cía. Kamchàtka (Hiszpania)

opis


Dla: wszystkich chętnych (doświadczenie artystyczne nie jest wymagane)
Ilość miejsc: grupa do 30 osób
Miejsce zajęć: Instytut Cervantesa w Krakowie
Terminy zajęć: 
11 i 12 lipca w godzinach 10.00-16.00 (z jedną przerwą)
13 lipca w godzinach 12.00-18.00, w tym pokaz finałowy w Rynku Głównym w Krakowie
Zgłoszenia przyjmujemy do 5 lipca br. (tel. 12 633 89 47, rezerwacja@teatrkto.pl)
Decyduje kolejność zgłoszeń

Ogólne warunki naboru


U źródeł każdej kultury leży mieszanie się, spotykanie, zderzanie. A odwrotnie, z powodu odizolowania giną całe cywilizacje
(Octavio Paz)

Zespół Cía. Kamchàtka przez wiele lat eskperymentował ze sztuką w przestrzeni publicznej, społecznymi kodami komunikacji oraz kwestią imigracji, a także prowadził badania na powyższe tematy. Występował już w ponad 15 krajach, co pozwoliło wypracować jedyny w swoim rodzaju język i niepowtarzalną metodę pracy zbiorowej, nie tracąc przy tym ani na chwilę zainteresowania prawdziwymi badaniami.
Postanowili stworzyć Migrar, aby podzielić się swoimi doświadczeniami oraz zestawić ze sobą nowe rzeczywistości, przywracając technice teatralnej jej najgłębszą rolę – komunikacji w służbie rozwoju indywidualnego i zbiorowego.

Migrar to nie tyle warsztat teatralny, ale raczej podróż, w którą zespół zabiera wszystkich tych, którzy chcą poznać miasto, do którego przyjechali albo z którego nigdy nie wyjeżdżali. Poruszają tematykę imigracyjną, zachęcając do innego spojrzenia, wyzbycia się uprzedzeń, ciekawości dziecka.
Migrar to trzy dni pełnego zanurzenia i wymiany pomiędzy członkami zespołu a uczestnikami, w celu gruntownego zbadania rzeczywistości, która nas otacza - z całą jej złożonością, okrucieństwem i pięknem, a wszystko to za pomocą technik teatralnych, zabaw i ogólnie znanych kodów.
Początkowo udział w warsztatach Migrar to indywidualne doświadczenie, które powoli przekształca się w doświadczenie zbiorowe i osiąga apogeum w momencie wyjścia na ulicę.

Strona internetowa warsztatów
Trailer warsztatów

---

Cía. Kamchàtka to grupa artystów wielu narodowości i uprawiajacych różne dziedziny sztuki. Członkowie zespołu spotkali się w Barcelonie w 2006 r.
Targani tymi samymi niepokojami, rozpoczynają intensywny trening ulicznej improwizacji pod kierownictwem Adriana Schvarzsteina, a także badania na temat imigracji. Barcelona... to miasto idealne do tego, by zmierzyć się ze społeczeństwem pełnym sprzeczności i zmagającym się z problemem integracji.
W marcu 2007 r. ma miejsce premiera spektaklu Kamchàtka, który odnosi sukces podczas festiwalu Fira Tàrrega i przekonuje do siebie organizatorów międzynarodowych festiwali (także ULICY 25). W konsekwencji przedstawienie zostało wystawione ponad 240 razy w 18 krajach i zdobyło Nagrodę Jury dla najlepszego spektaklu na międzynarodowym festiwalu MiramirO w Gent (Belgia) w 2008 r.
W roku 2009 w ramach Festival Grec w Barcelonie zespół wraz z barcelońską Orkiestrą Symfoniczną tworzy przedstawienie przeznaczone na tradycyjną scenę Música para las fieras, którego celem jest przybliżenie muzyki klasycznej wszystkim typom widowni.
W 2010 r. podczas Fira de Teatre de Carrer de Tàrrega, przy wsparciu Fira de Tàrrega, Wydziału Kultury miasta Ferrol, Urzędu Miasta w Lleidzie oraz festiwalu Escena Poblenou w Barcelonie wystawiają premierowy spektakl Habitaculum. Przedstawienie to prezentują na różnych europejskich festiwalach.
Lata 2013-2014 poświęcają na przygotowanie trzeciego spektaklu ulicznego.

Strona internetowa teatru
Fanpage teatru

 

krytyka

---

realizacja

reżyseria: Adrian Schvarzstein

prowadzenie warsztatów: Cristina Aguirre, Andrea Lorenzetti, Giyora Shochat, Prisca Villa (Artyści Cía. Kamchàtka)

 

Festiwal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie