KTO w podróży

Leon i Matylda - Teatr KTO

kup bilet

opis


Leon i Matylda
to osobliwa, pełna humoru a zarazem emocjonalnego napięcia opowieść o pewnym małżeńskim związku. Historia zaczyna się w naszych czasach a kończy w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Obydwoje, skazani tylko na siebie, żyjąc w oddaleniu od prawdziwej rzeczywistości pielęgnują swoje codzienne rytuały, gesty, sytuacje w których zatarta jest granica między miłością a nienawiścią, między potrzebą życia z drugim człowiekiem a jego odrzuceniem. Tę dziwną, czasem nieznośną i niejednokrotnie absurdalną atmosferę przenika mroczna tajemnica z czasów ich młodości.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

---

Andrzej Sadowski – absolwent PWST w Krakowie. Reżyser, scenograf i scenarzysta.
Od początku lat osiemdziesiątych, do 2003 roku, prowadził undergroundowy Teatr Mandala, w którym zrealizował kilkadziesiąt autorskich projektów artystycznych z różnych dziedzin sztuki pokrewnych teatrowi, pokazywanych na wielu festiwalach teatralnych i performerskich w 35 krajach świata.
W latach dziewięćdziesiątych rozpoczyna współpracę z paroma uczelniami artystycznymi (m.in Dartington College of Arts /Devon, UK, Academia de Musica & des Artes Espectaculo /Porto, Portugalia), gdzie realizuje własne projekty w zakresie sztuki aktorskiej oraz "pisania na scenie".
W latach 1997-99 był członkiem Akademii Teatralnej przy Radzie Europy (L'Academie Europeenne des Arts du Geste du Conceil d'Europe). W tymże okresie współpracuje również z kilkoma prestiżowymi londyńskimi scenami (Young Vic, Riverside Studio, The Royal Festival Hall), gdzie realizuje (wspólnie z angielskimi aktorami) własne teksty, takie jak Sisters, Seagulls czy też Princess Sharon.
W polskim teatrze repertuarowym debiutuje w 1997 roku.
Poza teatrami w kraju, reżyserował m.in w Chorwacji, Japonii, Niemczech, Anglii, Irlandii, Szkocji, USA, Turcji, Ukrainie, Norwegii, Portugalii, Kanadzie oraz Rosji.
Obecnie, poza reżyserią i scenografią oraz pisaniem tekstów dramatycznych na scenach repertuarowych w Polsce i za granicą - zajmuje się współpracą z tancerzami oraz muzykami w ramach projektów podejmowanych przez formacje "a&a&a" & "herrkopf".

 

krytyka


Przedstawienia, któremu siłę dają aktorzy. "Leon i Matylda" to ciekawa propozycja teatru kameralnego, nieoczywistego, a przy tym szlachetnego w swojej prostocie. Oglądając od dłuższego czasu niemal wszystkie krakowskie premiery, mogę powiedzieć, że spektakl Andrzeja Sadowskiego należy do tych, jakich w tym mieście bardzo brakuje.
Olga Katafiasz, teatralny.pl

Andrzej Sadowski ukazał losy dwójki małżonków w sposób, jaki trafił do każdego z widzów. Śmieszne sytuacje, powiedzonka typowe dla typowych żon i mężów, wpisane w doświadczenie większości ludzi. Każdy mógł odnaleźć w spektaklu ułamek własnych przeżyć.
Anna Ciećko, kulturatka.pl

Sztuka, której Sadowski jest reżyserem, autorem tekstu oraz opracowania wizualnego to pełna dowcipu, sarkazmu oraz emocjonalnego balansu opowieść o pewnym związku małżeńskim. Relacje pomiędzy mężczyzną a kobietą zarysowane są niezwykle wyraźnie, a poszczególne sceny podzielone na epizody ukazują wszystkie ułomności małżeńskiego stanu.(...) Spektakl polecam Wam z pełnym przekonaniem. Koniecznie zobaczcie!
Anna Małachowska, nascenie.info

Ten spektakl nie daje wytchnienia myślom. Raz po raz do głowy przychodzi nowa refleksja. Od stopnia naiwności kobiet, przez sens relacji damsko-męskich, po teorię, że wszyscy jesteśmy szaleni.(...) Spektakl "Leon i Matylda" uwalnia myśli, wywołuje refleksje i czeka na oklaski. Potrafi wyprowadzić widza na manowce, ale to bez wątpienia jest jego największym plusem.
Agnieszka Gałczyńska, teatrdlawas.pl

 

realizacja


Premiera: 2016

Reżyseria, tekst, opracowanie wizualne: Andrzej Sadowski

Obsada:
Matylda - Justyna Orzechowska
Nieznajoma - Karolina Stefańska
Leon - Andrzej Sadowski

 

kto w internecie