KTO w podróży

Kwartet dla czterech aktorów - Grupa Dochodzeniowa

opis

I Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Zdarzenia w Tczewie

Kwartet dla czterech aktorów, to sztuka znakomitego kompozytora i muzykologa Bogusława Schaeffera.
Prezentuje perypetie artystów - muzyków, którzy w poszukiwaniu ideału sztuki i formy sięgają po wszystkie dostępne środki wyrazu scenicznego, badają rozmaite konwencje teatralne, doskonale się przy tym bawiąc. Aktorzy zapraszają widzów do inteligentnej, doprowadzonej do granic absurdu gry, opierającej się na zabawie ojczystym językiem. Codzienna mowa staje się narzędziem, za pomocą którego otwarte zostają niezbadane przestrzenie wieloznaczności słów, absurdalnych skojarzeń i odważnych point. Znalezienie sensu sztuki okazuje się jednak niemożliwe. Artyści pomimo wirtuozerii, z jaką posługują się różnymi formami teatralnymi (akrobatyka, śpiew, dialog, taniec, gra na instrumentach), nie są w stanie porozumieć się ze sobą nawzajem. Kwartet dla czterech aktorów to opowieść o kondycji człowieka w chaosie dzisiejszego świata.

Strona Grupy Dochodzeniowej

 

krytyka

 

"Sześćdziesiąt minut absurdu w najczystszej postaci, krótkie scenki muzyczno-dialogowe i spora dawka improwizacji - to wszystko zawarte zostało w spektaklu Kwartet dla czterech aktorów w wykonaniu Grupy Dochodzeniowej (…)"
Najważniejsza jest intencja, Małgorzata Judziewicz, Dziennik Teatralny Wrocław

"Smakowitym kąskiem teatralne menu środkowej części festiwalu zainicjował prześmiewczy Kwartet dla czterech aktorów na motywach niezwykle spopularyzowanej i nośnej znaczeniowo sztuki Bogusława Schaeffera. Satyra na stosunki interpersonalne wyczytana między replikami dialogów, jakie prowadzą ze sobą czterej muzycy, przesycona, jak nasza egzystencja, kakofonią dźwięków, chaosem, szamotaniną, to prymarnie popis znakomitej gry aktorskiej zespołu z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, której widzowie (dosłownie) mogli doświadczyć, stanowiąc żywą barykadę dla przeskakujących przez widownię artystów. Kwartet postaci męskich - role rozpisane na dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Jednak to płeć piękna ukryta pod frakiem i mankietami eleganckiej białej koszuli jest stroną dominującą. Obie panie na scenie (rewelacyjne notabene) to istny duet Scylli i Charybdy w prowadzonych na niej polemikach. A dyskusje, tu po raz kolejny pozwolę sobie na analogię, podobnie jak w życiu, czasem o czymś, przeważnie zaś o niczym, wyrwane z kontekstu, zaprzestane gdzieś w drodze - są fragmentami sądów, poglądów, często bzdurnych, przypadkowych jak skrawki gazety, która przyfrunęła wraz z wiatrem w deszczowy dzień podczas oczekiwania na spóźniający się autobus"
Zderzenia artystyczne na tczewskich "Zdarzeniach", Anna Kołodziejska, Teatralia Trójmiasto

 

realizacja

Opieka artystyczna: Beata Fudalej

Obsada:
Agata Sasinowska
Dorota Kuduk (gościnnie)
Jarosław Sacharski
Mateusz Ławrynowicz

Skrzypce:
Małgorzata Lipka

 

 

 

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie