KTO w podróży

Funambus - Underclouds Company (Francja)

opis


Tytuł Funambus pochodzi od łacińskich słów: funis (lina), ambulare (spacerować) i od angielskiego słowa bus (autobus).

Spektakl Funambus ewoluuje w stronę atmosfery inspirowanej komiksami Freda oraz filmami Andrieja Tarkowskiego i Roja Andersona. Lina to aparat kruchy i napięty, to łącznik pomiędzy przestrzenią i ziemią, co z natury rzeczy wydaje się być sprzecznością. Celem zespołu jest krzesanie iskier, które rozpalają się na skutek tarcia pomiędzy tymi elementami.

Rozpoczynając od technik cyrkowych i działań z tego obszaru sztuki, zespół przenosi je do "życia", do "istoty ludzkiej" z jej kłopotami, marzeniami, szaleństwem, miłościami i niespójnością. W ten sposób Funambus staje się mitologią współczesnych czasów, kiedy to każdy może swobodnie interpretować obrazy, których jest świadkiem. Sekwencja scen pokazuje historię człowieka patrzącego na świat i konfrontującego swoją surową poezję, nostalgię i naturę skłonną do marzeń z chłodem nadchodzącej przyszłości.

Premiera: maj 2012, Festiwal Nouvelles Pistes, Thionville, Francja
Czas trwania: 50 min.

Trailer

Facebook

---

Tancerz na linie (Mathieu Hibon) i artystka uprawiająca akrobację na rozpiętym drucie (Chloé Moura) spotkali się na sznurze. Wkrótce natrafili na stary autobus marki Saviem z 1977 roku i zakochali się w nim od pierwszego wejrzenia. Kolejnym krokiem było przymocowanie do dachu kabla na wysokości 5 metrów nad ziemią i autobus stał się Funambusem.

W pierwszym przedstawieniu grupa Underclouds podjęła wyzwanie chodzenia po linie ponad poruszającym się autobusem, co zachęciło publiczność do obejrzenia jej multidyscyplinaranego cyrkowego spektaklu ulicznego. W dalszych poszukiwaniach artyści połączyli cyrkowe akty z innymi środkami artystycznymi, takimi jak video, muzyka, scenografia, co pomaga w stworzeniu wyjątkowego języka artystycznej ekspresji.

 

krytyka


Pierwsze dzieło zespołu Company Underclouds było jedną z najpiękniejszych niespodzianek festiwalu. (…) Artyści Chloé Moura i Mathieu Hibon wyróżnili się sztuką, która wykracza poza pokaz akrobacji, osiągając wielką siłę poezji i wymiar snu dzięki znakomitemu wykorzystaniu wizualizacji wyświetlanych na starym autobusie. De facto, ta maszyna, która oddycha, prycha, tańczy i obraca się wkoło staje się główną postacią przedstawienia. To stalowy potwór, który pluje wodą i ogniem, zagrażając kruchej równowadze życia i miłości, które mężczyzna i kobieta pragną ocalić.
Thierry Voisin, Télérama.fr, 28 sierpnia 2013

 

realizacja


Trajektoria, scenografia, ewolucje na linie: Chloé Moura i Mathieu Hibon
Reżyseria: Diane Vaicle
Kompozycje, tłumaczenia, gra aktorska: Phil Von
Aktor w materiale video: William Nurdin
Kierownik techniczny, kierowca autobusu, gra aktorska: Thomas Ménoret

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie