KTO w podróży

Frittata - Frittata

opis


Frittata to niezwykłe przedsięwzięcie muzyczne – "..Wymyka się jazzowym schematom.." – mówi o Frittacie Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Jednak wymyka się tak ciekawie, że Era Jazzu wybrała właśnie Frittatę do niezwykle prestiżowego przedsięwzięcia: krakowska formacja zagrała na jednej scenie z samą Reginą Carter – najwybitniejszą skrzypaczką jazzową na świecie, laureatką Grammy Awards, podczas jej jedynego w Polsce koncertu w kwietniu 2011 r.

Nie tylko Dionizy Piątkowski wystawił zespołowi świetną rekomendację. Wybitny skrzypek Nigel Kennedy powiedział o Frittacie: "..To przyszłość polskiego jazzu.."
Nigel krakowską formację usłyszał kiedyś przypadkiem. Przystanął obok i już nie odszedł. Zaprosił Frittatę na Nigel Kennedy's Polish Weekend w Londynie, gdzie promował ciekawych polskich artystów (m.in. Annę Marię Jopek, Zakopower i Kroke) oraz na Zakopiańską Wiosnę Jazzową.

Frittata z utworem "Trzeci Czas Kubicy" została wybrana także do zacnego grona artystów, którzy nagrali płytę "Smooth Jazz po Polsku" (2010).

W październiku 2011 r., nakładem wytwórni MTJ, ukazała się debiutancka płyta Frittaty – "Frittata".

 

Wszystkie utwory zespołu są autorskie – jedyny pożyczony to "Rosemary's Baby" Krzysztofa Komedy, ale w nowej, ujmującej aranżacji.

Frittata powstała w kwietniu 2006 roku. To grupa świetnych muzyków, którzy postanowili połączyć swoje indywidualne doświadczenia i inspiracje muzyczne w nowy, ciekawy projekt. Można to porównać do pysznej potrawy z południa Europy, którą robi się z jajek i "tego co jest w lodówce", czyli właśnie Frittaty. Stąd nazwa zespołu. Artyści śmieją się, że do muzycznej potrawy wrzucają także... lodówkę, żeby smak był jeszcze ciekawszy!

Ich muzyka jest mieszanką jazzu, world music, muzyki klubowej i klasycznej. Uwagę zwracają zaskakujące aranżacje i ciekawy skład muzyczny – wśród instrumentów jest m.in.  bardzo rzadki Warr guitar.

Pomysłodawcami tego niezwykłego przedsięwzięcia są: Roman Ślazyk, ceniony basista i kontrabasista, który grał zarówno z muzykami jazzowymi – m.in. z Wyntonem Marsalisem, jak i z poetyckim Markiem Grechutą w Anawie, z orkiestrą pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, a nawet z gwiazdą pop Shakin’ Stevensem; oraz Krzysztof Wyrwa, jeden z nielicznych w Polsce basistów, grających na Warr guitar.

Koncerty Frittaty to zawsze wydarzenie, które przyciąga uwagę widzów i mocno ich zaskakuje. W muzyce Frittaty jest bowiem tak, jak w ciekawym filmie - bohaterowie są nieprzewidywalni, jest wartka fabuła, nagłe zwroty akcji i nieoczekiwane zakończenie..

www.myspace.com/frittata

krytyka


"..Wymyka się jazzowym schematom.."

Dionizy Piątkowski, Era Jazzu

"..To przyszłość polskiego jazzu.."
Nigel Kennedy

"..Trąbka, bębny, akordeon... Że będzie to niebanalna płyta, zdradza już tytuł pierwszej ośmiominutowej piosenki pt. "Ziobro". Nie pada w tym instrumentalnym utworze żadne słowo, a wszystko jest jasne. Muzyczny projekt z Krakowa wspiera Era Jazzu, bo właśnie ten gatunek najbliższy jest sercu twórcom. Wpływy etno czy muzyki klasycznej w interesujących dla laika aranżacjach powodują, że tej płyty nie da się tak po prostu wyłączyć. Nazwa zespołu - Frittata - to inaczej placek - smażony z jajek, bułki tartej i co tam się znajdzie w lodówce. Jeśli przy takiej potrawie stworzyli porywający "Trzeci czas Kubicy", to chwała losowi za przypadki. Niezwykła płyta.."
Edyta Błaszczak, grabcia, Konrad Wojciechowski w "Metro" ("To początek muzycznej inwazji")

"Frittata" Frittata - Tomasz Handzlik w "Gazecie Wyborczej"

"Pierwszy czas Frittaty" - rozmowa: Paweł Gzyl z Romanem Ślazykiem i Krzysztofem Wyrwą w "Dzienniku Polskim"

"Pyszna jazzowa Frittata z Krakowa" - rozmowa: Tomasz Handzlik z Romanem Ślazykiem w "Gazecie Wyborczej"

 

 

realizacja


Grzegorz Bauer – perkusja
Krzysztof Wyrwa - bas 6-strunowy, Warr guitar
Roman Ślazyk – kontrabas
Przemek Sokół – trąbka
Bogusław Zięba - akordeon

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie