KTO w podróży

Dywidenda - Teatr Fuzja (Polska)

opis

DYWIDENDA
Gra losowa 3D o wysokim poziomie ryzyka, przeznaczona dla osób dorosłych, gotowych na wszystko. Zmierz się z samym sobą – ZAGRAJ.
ZASADY
… z zasady nie obowiązują… liczy się szybkość, spryt, przedsiębiorczość, zdolność do poświęceń. Ciosy poniżej pasa dozwolone. IM WIĘCEJ WALKI TYM WIĘCEJ ZYSKU. Pomoc konkurentowi surowo wzbroniona.
PRZEBIEG GRY
… zależy od ciebie – pierwszy rzut i START. Pozycja startowa WYBRANYCH graczy jest równa. Rzut kością ustala zasady – przechodzisz albo odpadasz. ZYSKUJESZ lub TRACISZ – wchodzisz albo nie. Reguły ustala BANK. W grze liczy się TYLKO spryt. Nie wygrywa TEN, który najlepiej przystosuje się do warunków planszy tylko TEN, który je ZMIENI.

Dywidenda jest teatralną odpowiedzią na wstrząsający światem kryzys ekonomiczny. Kryzys, którego geneza tkwi w ekonomii wirtualnej, gdzie obraz świata zamknięty został w wykresach i wzorach matematycznych, giełdowych ekranach, a sposoby obrotu pieniądza bardziej przypominają zasady gry hazardowej niż biznesu. Tylko jakie są reguły? Kto je ustala? ...
Akcja Dywidendy toczy się na największej w Polsce grze planszowej. Podejrzane interesy światowych funduszy i korporacji, ludzkie ambicje i chciwość – to świat w którym bohaterom-graczom przyjdzie toczyć walkę o zwycięstwo.

czas trwania: 45 minut

 

Teatr Fuzja jest poznańskim teatrem alternatywnym. Teatr rozpoczął działalność w 2006 r. Liderami i założycielami teatru są reżyserzy i aktorzy - Anna i Tomasz Rozmianiec. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa, to język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. W 2008 r. teatr rozpoczął swoją przygodę z materią teatru ulicznego. Realizacje plenerowe oparte są na najistotniejszych dla twórców środkach - obrazie i ruchu.
Teatr Fuzja jest jednym z założycieli Spółdzielni Teatralnej i bierze czynny udział we wszystkich projektach tej organizacji. Wspólnie organizują Festiwal Teatrów Zależnych, produkują i prezentują spektakle na festiwalach w Polsce i za granicą. Liderzy teatru prowadzą Pracownię Młodych – projekt edukacyjno-artystyczny dla młodzieży realizowany we współpracy z instytucjami kultury.

 

krytyka

"(...) Do głębokich przemyśleń o współczesności skłania Teatr Fuzja z Poznania. Jego Dywidenda to niesamowita w swoim rozmachu scenograficznym i prostocie wyrazu metafora. Po wielkiej planszy, 20x20 metrów, przypominającej grę Monopol podążają trzej gracze. W grze nie ma zasad, są tylko przymioty pionków, które pozwalają im przeżyć - wygrywa sprytniejszy i bardziej bezwzględny, a także ten wybraniec przypadku, któremu sprzyja szczęście. Niesamowita scenografia - ogromna kostka, zawieszony nad planszą szklany sześcian wypełniony zielonymi banknotami, wielkie telebimy, a do tego symbolika planszy sugerująca przywiązanie do konsumpcyjnego trybu życia. Mamy zatem mały współczesny świat - walkę o byt, dolary, zakupy, pigułki i umowy zobowiązujące do spłacania zobowiązań (...)"
Elżbieta Węgrzyn, Gazeta Wrocławska, Polska The Times

"(...) Dywidenda to wartka akcja, tocząca się na ogromnej planszy do gry, gdzie verbum zostało zredukowane do niezbędnego minimum, a w dalszej kolejności zdominowane przez perfekcyjne układy choreograficzne, które w połączeniu z dynamiczną grą świateł stworzyły spektakularne nocne widowisko (...)"
www.walbrzyszek.com

"(…) finał spektaklu szczególnie dojmująco wyglądał oglądany ze schodów PKiNu, z migoczącą w tle ulicą Marszałkowską i ścianą wschodnią rozświetloną neonami wszelkich możliwych sieciowych sklepów.
(…) Zdecydowanie zadziałało zaangażowanie i przekaz zawarty w spektaklu - z jednej strony prosty, jak na teatr uliczny przystało, z drugiej nadawany na kilku formalnych poziomach, przez co ostatecznie wcale nie tak oczywisty i jednoznaczny. Brawo"
Paweł Łapiński, Teatralia Warszawa

 

realizacja

Scenariusz i reżyseria: Anna i Tomasz Rozmianiec
Kostiumy, scenografia: zespół
Muzyka: SOSEN
Oprawa graficzna, animacje: Krzysztof Marciniak, Krzysztof Ignasiak
Obsługa techniczna: Jakub Wittchen, Adam Swarcewicz

Występują: Filip Kwiatkowski, Michał Kozłowski, Mateusz Kostecki, Piotr Wojtyniak, Rafał Orłowicz, Anna Rozmianiec, Agnieszka Mikulska, Ewa Prądzyńska, Alicja Zygadlewicz

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie