KTO w podróży

Cykliści - Teatr Porywacze Ciał (Polska)

opis

Cykliści to najnowsza uliczna parada Teatru Porywacze Ciał na ludzi, rowery i muzykę. Barwny korowód szalonych weselników - niezwykłych rowerzystów. Rozkapryszona Panna Młoda, Pan Młody, który nie stroni od innych niewiast i wszelkiej zabawy, człowiek – orkiestra, szalony duchowny. Jest jeszcze Ciocia z Wysp Hawajskich, Brat pana młodego, śmieciarz i nicpoń, oraz Człowiek Prosto z Plaży co chciał nad wodę a trafił na ślub… Będzie wesoło, groteskowo, absurdalnie, kolorowo i głośno. A jak ktoś nie lubi ślubów, to ryż mu w oko i zaraz polubi...

czas trwania: 60 minut

 

Teatr Porywacze Ciał powstał w 1992 roku i jest jedną z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Wymyślony i założony przez Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka. W swoich autorskich spektaklach twórcy mierzą się z mitami pop kultury, kpią z nich, przedrzeźniają je, a jednocześnie pokazują jak dalece są przez nie ukształtowani. Z dużą swobodą poruszają się we współczesnej przestrzeni kulturowej, cytują, komentują, przetwarzają obrazy i wątki zaczerpnięte z innych dziedzin sztuki. Zespół od początku działalności podjął próbę czytania nowej rzeczywistości, a jego sposób funkcjonowania jest rezultatem świadomej decyzji o programowo indywidualnym, nie powtarzającym znanych wzorów charakterze twórczości. Artyści świadomie posługują się w swoich spektaklach strategią parodii i pastiszu, wykorzystują znaki i symbole kultury współczesnej, zestawiają teksty literackie z wulgaryzmami, arcydzieła z kiczem, cytaty kultury literackiej z cytatami kultury popularnej. W spektaklach twórcy testują różne formy i konwencje teatralne, wykorzystują stylistykę wodewilu, kabaretu, happeningu i sztuki performance.

 

krytyka

"(...) To Teatr Porywacze Ciał i ich szalona akcja uliczna Cykliści, która obnaża nie tylko śmieszność karykaturowanej zwłaszcza przez współczesny przemysł ślubny tradycji weselnej, ale rządzące nami na co dzień konwenanse (...) Sądząc po roześmianych twarzach tych, którzy jednak spróbowali zapomnieć na chwilę o tym co wypada, a co nie i o tym, co ludzie sobie pomyślą, zabawa była przednia"
Marta Krygier, Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz

"Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości - ci artyści są szaleni. W samym centrum Łomży zorganizowali huczne weselisko. (...) Happening miał w sobie wszystkie najbardziej obciachowe i obleśne elementy typowego polish wedding. I był wariacki. Wciągnął chyba wszystkich mieszkańców miasta, którzy poddali się zbiorowemu amokowi, biegali za artystami, pozwolili się obrażać, oblewać szampanem i obsypywać konfetti. Na końcu wszyscy stanęliśmy do zbiorowej fotografii, po czym usłyszeliśmy od jednego z aktorów, że ponieważ to, co robimy, nie ma najmniejszego sensu, więc zrobimy to jeszcze raz. Jak najbardziej zgadzam się z tą logiką. Koniec nie był końcem, ruszyła druga runda z rowerami, konfetti i szampanem, i chyba tak można by do rana (...)"
Jolanta Nabiałek, Teatralia Wrocław

 

realizacja

Scenariusz i reżyseria: Kasia Pawłowska i Maciej Adamczyk

Występują Artyści Teatru Porywacze Ciał

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie