KTO w podróży

Arka B - Teatr KTO

opis


Widowisko teatralne realizowane w ramach 3. Nocy Poezji w Krakowie.

6 września 2013, Rynek Główny

Widowisko w warstwie tekstowej oparte będzie na utworach Stanisława Barańczaka (ur. w 1946 roku) - wybitnego polskiego poety i tłumacza poezji, krytyka literackiego, jednego z najważniejszych twórców Nowej Fali.
W scenariuszu, autorstwa Bronisława Maja, zostały wykorzystane utwory Barańczaka od wierszy z debiutanckiego tomu "Korekta twarzy" (1968) po "Chirurgiczną precyzję" (1998).

Osią spektaklu – i głównym jego wątkiem – jest, podobnie jak w poemacie „Sztuczne oddychanie”, symbolicznie przedstawiony los N.N., współczesnego moralitetowego "everymana". Bohaterowi temu w jego wędrówce przez nasz czas, ale i fundamentalne człowiecze doświadczenia, towarzyszą trzy postacie: jego „ciemne” alter ego i upostaciowane siły Dobra i Zła. Droga bohatera – „każdego z nas” – zobaczona i przedstawiona jest w perspektywie egzystencjalnej i metafizycznej – jak najdalej od incydentalnej perspektywy ideologicznej czy politycznej. A obrazują ją – konkretne i symboliczne zarazem – czysto teatralne obrazy i epizody, dla których sceną staje się cały krakowski Rynek.
Tekst poetycki zyskuje dramatyczne dopełnienie poprzez muzykę (także niektóre teksty są śpiewane: przez aktorów lub chóry), światło, ruch sceniczny i zmieniającą się na oczach widza przestrzeń – w sumie stwarzające multimedialne widowisko, „teatr ogromny”, próbujący na nowo postawić najważniejsze pytania o naszą dzisiejszą – i być może jutrzejszą…- ludzką kondycję i tożsamość…

W rolach głównych: Anna Dymna, Ewa Kaim, Krzysztof Globisz, Szymon Kuśmider.

 

realizacja

Scenariusz: Bronisław Maj
Reżyseria: Jerzy Zoń
Muzyka: Ewa Kornecka
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Choreografia: Eryk Makohon

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie