KTO w podróży

Ampuć czyli zoologia fantastyczna - Teatr Mumerus (Polska)

opis


Ampuć to niewielkie stworzonko, które obok wielu innych, jemu podobnych skrętek, przyklejaków czy rurarzy zamieszkuje nasze domy. Żywi się za pomocą trąbki, którą wciąga paproszki. Należy do gatunku, opisanego przez Jana Gondowicza w książce pod tytułem Zoologia fantastyczna uzupełniona, której treść stała się inspiracją dla Wiesława Hołdysa do stworzenia niezwykłego spektaklu.
Spektakl powstał przy udziale finansowym Województwa Małopolskiego

Wyróżnienie na XV Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Letnia Scena" w Łodzi (2013 r.) za "interesujące poszukiwania formalne, reżyserię i aktorstwo".

Premiera: październik 2009, Kraków
Czas trwania: 60 min.

Trailer

Facebook

---

Stowarzyszenie Teatr Mumerus powstało w 1999 roku w Krakowie. Skupia profesjonalnych twórców: aktorów, reżyserów, scenografów, muzyków i literatów.
Celem działania Teatru Mumerus jest rzeczywiste poszukiwanie nowych form teatralnych, łączenie Teatru z innych sztukami oraz poszukiwanie nowych przestrzeni społecznych dla istnienia teatru. Stowarzyszenie programowo realizuje tylko rzeczy nowe, ryzykowne – starając się w ten sposób nawiązać do tradycji awangardy teatralnej.

Od 2001 roku Teatr Mumerus przedstawia swoje spektakle głównie w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej, mieszczącym się w zabytkowej piwnicy przy ul. Kanoniczej w Krakowie. Ponadto Teatr prezentował i prezentuje swoje produkcje w tak różnych przestrzeniach jak: ulice i place miast, wzgórza nad Atlantykiem, ogrody, zabytkowe dziedzińce, więzienia, bunkry, różne sale teatralne. Teatr występował w wielu miastach w Polsce, a także w Europie (Austria, Czechy, Dania, Francja, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Ukraina).

Edukacja teatralna polegająca na podejmowaniu różnorakich działań (wspólne, międzynarodowe projekty, warsztaty teatralne, plastyczne i muzyczne) z młodzieżą skupioną w prowadzonym przez teatr Studiu jest również ważnym elementem działalności Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie zrealizowało do tej pory 18 premier opierając się głównie na oryginalnych źródłach - między innymi: na pierwszej polskiej encyklopedii z XVII wieku (Mumerus wg Nowych Aten Benedykta Chmielowskiego), niemym kinie (Podróż na Księzyc wg George Meliesa), barokowych przewodnikach po zaświatach i rozkładach jazdy (Piekło - Niebo), malarstwie (Cyrki i ceremonie wg malarstwa Witolda Wojtkiewicza, Cyrki i ceremonie wg Petera Bruegela), literaturze jarmarcznej (Jarmark cudów), a także na utworach Franza Kafki, Alfreda Jarry, Bolesława Leśmiana, Bruno Schulza i Jonathana Swifta.

 

krytyka


Bazuje się tu na książce "Zoologia fantastyczna uzupełniona" autorstwa Jana Gondowicza – opisach dość niecodziennych zwierząt. Nie wiem, skąd taki pomysł u Wiesława Hołdysa, ale niech więcej tego rodzaju koncepcji w głowach twórców teatralnych się rodzi. To powiew świeżości, orzeźwienie, którego chce się zażywać. Jakby ktoś w Domu Literatury otworzył w końcu tego lata okno, by powietrze mogło dryfować po sali teatralnej. Obok wersji tekstowej kluczem są także aktorzy – Anna Lenczewska i Robert Żurek, którym charyzma wysypuje się z kieszeni. (...)
Ktoś w końcu pokazuje, że nie trzeba moralizować i radzić, żonglować banałami i dorabiać wielkiej ideologii. Można lekko i z niesforną klasą, hipnotycznie i nonszalancko, a jednak wciąż o czymś, nadal z głębią. (...)
Po spektaklu uśmiech ukontentowania sam bezpardonowo wstępuje na usta – a to chyba najlepsza i najprostsza recenzja, jaką można otrzymać.

Małgorzata Pawlak, Portal Plaster Łódzki

 

realizacja


Scenariusz (na podstawie książki Jana Gondowicza Zoologia fantastyczna poprawiona), reżyseria i produkcja: Wiesław Hołdys
Muzyka: Michał Braszak
Psychoakustyka: Maurycy J. Kin
Patchwork i grafika: Joanna Gondowicz
Współpraca scenograficzna: Ewa Bujak i Tadeusz Przybylski
Asystent reżysera: Glen Cullen

Wykonawcy: Anna Lenczewska i Robert Żurek oraz Michał Braszak (kontrabas, gitara basowa)

 

galeria

zobacz całą galerię

kto w internecie