KTO w podróży

Teatr KTO - Retrospektywy

2017-09-05 12:08:15

27 września w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się Jubileusz 40-lecia naszego teatru.

Teatr w drodze

Kraków lubi jubileusze, to bezsprzeczny fakt. Tym razem świętujemy wspólnie 40. rocznicę istnienia Teatru KTO!

Jego sceną jest ulica, deptak, rynek miejski czy plac targowy. Od pierwszego spektaklu przez zespół przewinęło się ponad 400 aktorów i jeszcze więcej statystów. Teatr KTO istnieje od 1977 roku, niezmiennie działając pod wodzą Jerzego Zonia, charyzmatycznego reżysera i aktora teatralnego, dyrektora ULICY – Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie.

Najważniejszymi narzędziami scenicznej ekspresji zespołu były zawsze gesty, mimika i ciało aktora. „Ja wszystko buduję obrazami. Trzeba otworzyć wyobraźnię. Zapalić ogień umie każdy. Ważne jest, żeby umieć i wiedzieć, jak go zgasić. Mówienie mnie w ogóle nie interesuje, zresztą my wcale nie mówimy” – tłumaczy Jerzy Zoń. Dlatego w ulicznych przedstawieniach Teatru KTO pojawiają się elementy cyrkowe połączone z tańcem i muzyką, tworzące poetyckie, sugestywne obrazy. Ten niewerbalny teatralny język skutecznie likwiduje barierę niezrozumienia, stąd liczne, uwieńczone sukcesami podróże zagraniczne: ze swoimi widowiskami Teatr KTO gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach.

Czterdzieści lat historii to powód do refleksji i podsumowań, jednak Teatr KTO zapowiada swoje święto bez fanfar i sentymentalnych, podlanych łzami wspomnień, zapraszając 27 września na galę jubileuszową do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Wydarzenie rozpocznie się przed budynkiem na placu Świętego Ducha widowiskiem multimedialnym Teatr KTO – retrospektywa, które będzie „panoramą emocjonalnych obrazów z przeszłości” i przypomni najważniejsze momenty w historii zespołu. W tym szczególnym spotkaniu artystycznym wezmą udział współpracownicy i widzowie towarzyszący Teatrowi KTO od wielu lat.

„Teatr to pragnienie wolności, wyraz buntu, a jednocześnie język, którym można wyrazić swoją prawdę, język pozwalający nawiązać więź z innymi… Te marzenia i potrzeby były, jak dziś myślę, u samych źródeł naszego istnienia” – wspomina współtwórca Teatru KTO Bronisław Maj. A my życzymy całemu zespołowi spełnienia marzeń i kolejnych jubileuszy!

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

kto w internecie